Na pondělním koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v pražském Rudolfinu zazní světová premiéra skladby Narcissus. Jan Ryant Dřízal ji složil na objednávku rozhlasových symfoniků. Hodinu před začátkem koncertu se v Západním salonku Rudolfina uskuteční setkání s dirigentem Markem Šedivým, violoncellistou Tomášem Jamníkem a skladatelem Dřízalem, kteří pohovoří o programu koncertu.
Program vedle premiéry skladby Narcissus dále nabídne taneční báseň La Péri Paula Dukase a Koncert pro orchestr Bély Bartóka.
Večer uvede taneční partitura La Péri inspirovaná postavou víly z perské a islámské mytologie, která hledá nejvzácnější věc na světě, aby mohla vstoupit do vytouženého ráje. Barvitá partitura kombinující romantický výraz a impresionistickou instrumentaci se stala v roce 1912 posledním velkým dílem svého autora. V dalších letech už se věnoval především dráze učitele hudby.
Skladatel Dřízal na sebe upozornil už skladbou Kuře melancholik, která v roce 2014 zvítězila v soutěži vypsané Českou filharmonií. Skladba Narcissus, vytvořená na objednávku SOČR, se opírá o dva zásadní podněty: zážitek ze skladby Johanna Sebastiana Bacha pro sólové violoncello v podání věhlasné americké umělkyně Alisy Weilersteinové a vzpomínku na obraz bytosti se zájmem se prohlížející v malé vodní nádrži.
"Krása je protínána ošklivostí, stává se falešným zrcadlem, ale v závěru je zvukový materiál 'očištěn'," napsal o svém díle autor. Charakterizuje je jako spontánní a zvukově subtilní poctu výtvarnému umění a současně jako poklonu Dukasovi. Sólový part violoncella je koncipován přímo pro Jamníka, jehož otevřenost a mistrovství byly prý Dřízalovi velkou inspirací.
Večer vyvrcholí jedním z pilířů orchestrálního repertoáru 20. století, lyrickým, dramatickým, myšlenkově hlubokým i efektním Koncertem pro orchestr, který napsal maďarský skladatel Bartók za druhé světové války v americkém exilu.