Dva koncerty zaměřené na umění a totalitu připravila s dalšími partnery na státní svátek 17. listopadu Plzeňská filharmonie. Jeden bude veřejnosti nepřístupný, koná se ve věznici. Druhý hudebně-literární projekt nabídne na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity symfonii Dmitrije Šostakoviče a pohled do historie vztahu umění a totality. Dlouho připravovaný pořad je dalším z přínosů filharmonie k programu Plzně - Evropského hlavního města kultury. Hudebníci při něm spolupracovali s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR).
Devadesátičlenný orchestr pod taktovkou hlavního dirigenta Tomáše Braunera uvede na univerzitě čtvrtou Šostakovičovu symfonii, která vznikla v letech 1935 až 1936 v poměrech stalinského Ruska, prvního uvedení se dočkala až v roce 1961. Ještě před tím vystoupí České noneto s Nonetem plzeňského rodáka Rudolfa Karla. Skladbu autor komponoval, když byl za druhé světové války vězněn v pankrácké věznici. Rukopis, částečně napsaný na toaletním papíru, se podařilo z věznice propašovat. Karel byl později převezen do Terezína, kde zemřel.
Koncert doprovodí vstupy Petrušky Šustrové, Martina Tichého a Štěpána Černouška z ÚSTR a studenti fakulty tematickými videoprojekcemi. Šostakovičova čtvrtá symfonie, vzhledem ke své náročnosti, Plzeňskou filharmonií pravděpodobně nikdy provedena nebyla.
"Jsem přesvědčena, že projekt Umělec a totalita přivede všechny posluchače a návštěvníky k zamyšlení nad historií," řekla ředitelka filharmonie Lenka Kavalová
Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry nemá projekt filharmonie zatím v Česku obdoby. "Pořádá velký koncert, který se nebojí zaměřit na důležitá společenská, a dokonce politická témata. To u nás v této podobě dosud snad nikdo nezkusil, přestože třeba u německých sousedů už je to běžné.... Je to svým způsobem průlom. A zároveň je velmi cenné, když můžeme odkaz 17. listopadu pojímat nejenom jako vzpomínku, ale obrátit ho také do aktuální přítomnosti," uvedl. Historici připravili kromě textů o Karlovi a Šostakovičovi také pohled na situaci v současném Rusku.
Dvouhodinovému večernímu koncertu na univerzitě bude předcházet dopolední koncert Českého noneta v borské věznici. Vězňům nabídne kromě Karlova Nonetu také skladbu od Wolfganga Amadea Mozarta a přednes krátkého historického textu od ÚSTR v podání Alfréda Strejčka.