Koncerty zaměřené na totalitu uvede Fiharmonie Plzeň

Kultura
11. 11. 2015 05:55
Plzeňská filharmonie.
Plzeňská filharmonie.

Dva koncerty zaměřené na umění a totalitu připravila s dalšími partnery na státní svátek 17. listopadu Plzeňská filharmonie. Jeden bude veřejnosti nepřístupný, koná se ve věznici. Druhý hudebně-literární projekt nabídne na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity symfonii Dmitrije Šostakoviče a pohled do historie vztahu umění a totality. Dlouho připravovaný pořad je dalším z přínosů filharmonie k programu Plzně - Evropského hlavního města kultury. Hudebníci při něm spolupracovali s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Devadesátičlenný orchestr pod taktovkou hlavního dirigenta Tomáše Braunera uvede na univerzitě čtvrtou Šostakovičovu symfonii, která vznikla v letech 1935 až 1936 v poměrech stalinského Ruska, prvního uvedení se dočkala až v roce 1961. Ještě před tím vystoupí České noneto s Nonetem plzeňského rodáka Rudolfa Karla. Skladbu autor komponoval, když byl za druhé světové války vězněn v pankrácké věznici. Rukopis, částečně napsaný na toaletním papíru, se podařilo z věznice propašovat. Karel byl později převezen do Terezína, kde zemřel.

Koncert doprovodí vstupy Petrušky Šustrové, Martina Tichého a Štěpána Černouška z ÚSTR a studenti fakulty tematickými videoprojekcemi. Šostakovičova čtvrtá symfonie, vzhledem ke své náročnosti, Plzeňskou filharmonií pravděpodobně nikdy provedena nebyla.

"Jsem přesvědčena, že projekt Umělec a totalita přivede všechny posluchače a návštěvníky k zamyšlení nad historií," řekla ředitelka filharmonie Lenka Kavalová

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry nemá projekt filharmonie zatím v Česku obdoby. "Pořádá velký koncert, který se nebojí zaměřit na důležitá společenská, a dokonce politická témata. To u nás v této podobě dosud snad nikdo nezkusil, přestože třeba u německých sousedů už je to běžné.... Je to svým způsobem průlom. A zároveň je velmi cenné, když můžeme odkaz 17. listopadu pojímat nejenom jako vzpomínku, ale obrátit ho také do aktuální přítomnosti," uvedl. Historici připravili kromě textů o Karlovi a Šostakovičovi také pohled na situaci v současném Rusku.

Dvouhodinovému večernímu koncertu na univerzitě bude předcházet dopolední koncert Českého noneta v borské věznici. Vězňům nabídne kromě Karlova Nonetu také skladbu od Wolfganga Amadea Mozarta a přednes krátkého historického textu od ÚSTR v podání Alfréda Strejčka.

Autor: ČTK Foto: , plzenskafilharmonie.cz

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ