Festival
Kytara napříč žánry nabídne hvězdu španělského flamenca Tomatita
03.10.2013 07:30
Letošní hudební festival Kytara napříč žánry nabídne kromě zahraničních a tuzemských interpretů nově i filmovou produkci a kytarovou soutěž. Pořadatelé předpokládají, že vrcholem přehlídky se stane koncert hvězdy španělského flamenka Tomatita. V Praze vystoupí po devíti letech s programem z nového alba Soy Flamenco, v němž se vrací k andaluskému flamenku.
Šestnáctý ročník Kytary napříč žánry se s vydatnější porcí argentinského tanga a výběrem toho nejlepšího z tuzemské scény pořádá v Praze a dalších městech, mimo jiné v Benešově, Táboře, Varnsdorfu i Dolní Poustevně. Začne 13. října a potrvá do 1. prosince.
"Tomatito se vrátí po devíti letech. Protože to byl náš první velký koncert, tak jsme si řekli, že bychom mohli pozvat ty nejlepší, kteří vystoupili na festivalu," řekl novinářům kytarista a ředitel festivalu Stanislav Barek.
Novinkou je také kytarová soutěž SAI pro kytaristy, kteří hrají něco jiného než klasiku. Podle Barka se jich přihlásilo 22 a porotu překvapila výborná úroveň soutěžících. První ročník je vyhlášen pod záštitou Svazu autorů a interpretů. Semifinálové kolo se uskuteční 4. října na hudebním veletrhu v Letňanech, finále pak 31. října v koncertní síni Atrium na pražském Žižkově.
Jednou z letošních novinek bude 20. října večer věnovaný filmové produkci. Česká režisérka Kateřina Hager představí dokument nazvaný Děti flamenka. Pojednává o dvou mimořádně talentovaných španělských dětech, které se živí flamenkem. Jednoho z protagonistů dokumentu Amos Lora festivaloví diváci znají z loňského ročníku. Režisérka zachytila protagonisty filmu v období dospívání, oba od devíti let koncertují na pódiích ve Španělsku.
"Skrze ně se snažím přiblížit divákům nejen hudbu flamenka, téma předávání hudby z otce na syna je stěžejní. Fascinovalo mne, že je dnes možné, že hudba hraje takovou důležitou roli v životě lidí," řekla Hager. Při natáčení ji zajímalo, kde se hvězdy flamenka rodí. Flamenco se ve Španělsku často studuje neformálně, ne na hudebních školách. Jde o hudbu, která se předává bez notových zápisů z generace na generaci.
Desáté výročí vzniku oslaví na festivalu skupina Njorek a německá skupina Malbrook s nejlepším evropským hráčem na mandolu Wolfgangem Meyeringem. Na koncertech se představí například i Escolaso Guitarra Tango Trio z Argentiny, v Česku dobře známý Italo-Američan Peppino D'Agostino a bývalý spoluhráč Paula McCartneyho ze skupiny Wings - Laurence Juber. Domácí scénu zastoupí mimo jiné profesor HAMU Milan Zelenka se svým synem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.