Kytarista Jan Matěj Rak natočil Ježkovy šlágry postaru

Kultura
25. 8. 2007 15:12
Výřez slavné modré bugatky z obalu desky Ježkovy vwoči.
Výřez slavné modré bugatky z obalu desky Ježkovy vwoči.

Ježkovy vwočiNa stařičký mikrofon a páskový magnetofon, a navíc zcela živě a bez jediného střihu natočil album melodií Jaroslava Ježka kytarista Jan Matěj Rak. Dal mu název "Ježkovy vwoči", když v něm přiznal začáteční písmena příjmení Ježkových souputníků Voskovce a Wericha. Nový projekt představí koncem září na koncertě v pražském Mánesu.

"Můj syn pořídil nahrávku čtrnácti Ježkových šlágrů živě a bez střihu. Vše jen pro autenticitu a také proto, aby na pódiu dokázal předvést totéž, co zní na kompaktní desce," řekl interpretův slavnější otec, též kytarista Štěpán Rak.

Podle něj by měla letos vyjít i limitovaná série alba na tradiční černé vinylové desce. I na ní posluchači uslyší například tři čtvrtě století staré skladby Svět naruby, Tři strážníci, Stonožka, Ezop a brabenec, Nashledanou v lepších časech a slavný Bugatti-step. Ten upomíná modrá bugatka na obalu alba.

Jan Matěj Rak si Ježkovu tvorbu zamiloval už dávno a od počátku věděl, že ji chce zahrát tak, jak byla napsána, nepřimýšlet si k ní svoje a neaktualizovat, protože nic takového tento skladatel nepotřebuje.

Nahrávka živá a nezušlechtěná

"Jaroslav Ježek zemřel mlád - možná i proto nemohla jeho hudba nikdy zestárnout. I proto jsem se rozhodl natočit ji nestrojeně. Raději se tu a tam dopustit drobné nedokonalosti než hudbu okrást o její náladu a život," uvedl interpret. I proto se prý vzdal dodatečných úprav ve snaze hudbu laboratorně nezušlechťovat, nýbrž ponechat jí ducha co možná živého a pokaždé jedinečného provedení.

V některých skladbách Raka doprovodili kontrabasista Martin Zpěvák a na klarinet Michal Zpěvák. V závěreční skladbě Svítá ze hry Kat a blázen z roku 1934 zní balalajka získaná v roce 1967 od sovětských turistů. Křest alba Ježkovy vwoči se uskuteční v den 101. výročí skladatelova narození 25. září od 17.00 v pražském Mánesu.

Jan Matěj Rak se narodil v roce 1977 ve finském městě Jyväskylä. Po svém otci, skladateli a kytarovém virtuosovi Štěpánu Rakovi, zdědil hudební vlohy a rovněž se vydal na cestu hudebníka. Ačkoli začal se studiem klasické kytary, zvolil si nakonec jiný směr. Začal se prosazovat i jako písničkář a stal se vyhledávaným doprovazečem a instrumentalistou. Řadu let se věnoval židovské hudbě a se skupinou Chesed vydal CD u firmy Indies. V osobitých úpravách a interpretaci židovských písní pokračoval v duu Marion s herečkou a zpěvačkou Monikou Žákovou. Kromě toho působil i ve world music skupině Natalika brněnské violoncellistky Natalie Velšmídové.

Foto: www.janmatejrak.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ