Legendární milovník jazzu Jaroslav Ježek zemřel před 75 lety

Kultura
1. 1. 2017 07:43
Na snímku z roku 1932 zleva herci a režiséři Jiří Voskovec a Jan Werich a skladatel Jaroslav Ježek v divadelním představení Caesar Osvobozeného divadla.
Na snímku z roku 1932 zleva herci a režiséři Jiří Voskovec a Jan Werich a skladatel Jaroslav Ježek v divadelním představení Caesar Osvobozeného divadla.

Jeho písničky si ve 30. letech minulého století zpívala celá Praha a zpívají se dodnes. Jaroslav Ježek, který zemřel 1. ledna 1942 ve věku 35 let v New Yorku, skládal hudbu zejména pro Osvobozené divadlo, jeho doménou byly jazzové, bluesové i pochodové songy, ale také moderní orchestrální a koncertní skladby. Ač Ježek prakticky neviděl a trpěl nedoslýchavostí, stihl se za svůj nedlouhý život stát hudebním velikánem.

Na snímku z roku 1932 zleva herci a režiséři Jiří Voskovec a Jan Werich a skladatel Jaroslav Ježek v divadelním představení Caesar Osvobozeného divadla.Tvorba skladatele, který zpřístupnil jazz široké obci posluchačů, je spjata především s Osvobozeným divadlem a se jmény jeho nejbližších spolupracovníků a přátel - Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Nerozlučná trojka měnila historii divadla a populární hudby od roku 1928. Jejich oficiálním společným "Opusem č. 1" se stal Three Policemen Step o rok později, podle kterého si přezdívali Tři strážníci.

Ježek se v té době stal hudebním šéfem divadla - tedy zároveň skladatelem, aranžérem, kapelníkem a ještě hrál na piano. To už měl za sebou studia klavíru a kompozice na pražské konzervatoři, pokračování na mistrovské škole u Josefa Suka i půlroční stáž v Paříži, kde se seznámil s evropskou hudební modernou.

Ježkův obrovský talent musel od malička projít těžkými zkouškami. Ve třech letech oslepl na pravé oko, levé měl také napadené šedým zákalem. Následkem spály navíc Ježek trpěl i nedoslýchavostí. Od roku 1914 strávil šest let v Hradčanském ústavu pro výchovu a léčení slepých a na oči chorých dětí. Zde se naučil hudebním základům, pro svůj milovaný jazz se ale zřejmě už narodil.

Před nastupujícím nacismem byl stejně jako Voskovec s Werichem nucen emigrovat. V Americe se však necítil dobře, pomáhala mu jen hudba. Jeho zdravotní stav se ale nemilosrdně zhoršoval, zejména kvůli chronickému onemocnění ledvin. Svou dobrou duši, českou exulantku Františku - Frances Bečákovou, si vzal takřka na smrtelné posteli 29. prosince 1941. O tři dny později v New Yorku zemřel. Urnu s Ježkovým popelem přivezla po válce jeho žena do Prahy a 5. ledna 1947 ji uložili na Olšany.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ