Festival v malé vesničce Tasov u Veselí nad Moravou poblíž východní hranice naší země oplývá vybranou dramaturgií, a od pátku 6. do soboty 7. srpna nabídne řadu lahůdek z nejrůznějších žánrů. Celkem tu tentokrát vystoupí přes čtyřicet kapel z osmi zemí.
Bostonský bluesman Frank Morey & His Band, jeden ze zakladatelů londýnského kultovního labelu Ninja Tune DJ Food, maďarská elektronická jednička Žagar, polští rockoví experimentátoři Plum nebo obnovená Vltava Roberta Nebřenského: ti všichni patří k lákadlům letošního ročníku. Jen toho tradičního českého "bigbítu" tu navzdory názvu bude zase minimálně.
ČTĚTE TAKÉ: Zahřívacím večerem zahajuje desátý Sázavafest
Důraz na dramaturgii je totiž festivalu, který se letos bude konat už po osmnácté, vlastní. Díky k tomu nepatří k těm největším, ale několik tisíc lidí, kteří odhalili jeho kouzlo, si sem přesto každoročně cestu najde. "Fantastické vibrace jsem zažila už při výstupu z auta. Bylo to nejlepší vystoupení z celého turné, lidé na Besedě mají široká srdce," řekla po loňském vystoupení v Tasově chicagská bluesmanka Wanda Johnson. Stejně jako jí otevřené publikum ale tleskalo i německému elektronickému kouzelníkovi Felixi Kubinovi.
"Podpora vzájemného sdílení, radosti a otevřenosti novým věcem v hudbě i životě je hlavním důvodem, proč festival děláme," dodává ředitel festivalu Zdeněk Neusar. Právě v tomto duchu tu letos zahrají polští Oszibarack, francouzští Joke, maďarští Anselmo Crew, Club Era, Jazzékiel a Rupasoff, novozélandští Gerda Blank, slovenské kapely 100 múch, Amphibios a Tu v dome.
Z českých interpretů se mohou návštěvníci těšit na Lenku Vychodilovou, Beatburger Band, Květy, Wrgha POWU orchestra nebo Please The Trees. Svou scénu bude mít na festivalu i vydavatelství X Production, které zde bude představovat své "stájové koně" Midi Lidi, Kazety, Magnetik, Shogun Tokugawa, Insanii, Rara Avis, Dying Passion, VEES a další.
Beseda u Bigbítu se v remízku na úpatí Bílých Karpat u slováckého Tasova koná od roku 1992 (od roku 2002 jako dvoudenní festival), podporuje menšinové žánry a podílí se na vytváření platformy pro konfrontaci talentovaných amatérských hudebníků se zkušenými muzikanty z celé Evropy. Na dvou festivalových pódiích se každoročně setkávají kapely bez žánrového omezení, včetně soudobé opery nebo cimbálky.
Festival je organizován hlavně z osvětových důvodů a bez komerčních ambicí. Každý otevřený posluchač si tu najde to své a v rámci doprovodného programu Apollónova návštěva může zabrousit i na divadlo, land-art, videoart, autorské čtení, slam poetry, soutěže o netradiční ceny, ale také ke splavu nebo na oblíbenou slivovici či borovičku.
Foto: www.zebrinak.org