Léto je za dveřmi a pro hudební fanoušky toto roční období znamená pravidelné balení a vybalování zavazadel, porušování ve zbytku roku úzkostlivě dodržovaných stravovacích návyků a hlavně koncerty jejich oblíbenců pod širým nebem. Letní hudební festivaly jsou tady a navíc v posledních letech jejich počet stále roste. ČR se po stránce jejich technického zabezpečení a organizace stále více blíží zbytku Evropy. Bohužel zatím stále pokulhává dramaturgie. Ale i tady se blýská na lepší časy…
Všechno to začalo téměř přesně před dvaceti lety. Tehdy ještě znělo sousloví hudební rockový festival téměř jako utopie, ale skupina nadšenců z Trutnova pod vedením Martina Věcheta se rozhodla svůj sen uskutečnit. Známá kausa tehdy dopadla tak, jak dopadla, někteří z přátel organizátorů to odnesli i žalářem, ale nakročeno bylo. V devadesátých letech se právě festival v Trutnově stal jednou z prvních akcí, které se postupně vyvíjely a často se na nich objevovaly i velké zahraniční hvězdy. V posledních letech kvůli poněkud zmatené dramaturgii a stále častější nostalgii po spiklenectví původních začátků nejstarší rockový festival v ČR Trutnov Open Air ustoupil do pozadí. Nadšenecké diletantství hravě překonali organizační schopnosti jiných promotérských skupin a jejich silní ekonomičtí partneři.
Stabilní značka Rock for people
Nejstabilnější značkou na poli hudebních letních festivalů je momentálně akce zvaná Rock for People (RFP). Dříve poněkud podceňovaná akce, která od svého počátku stavěla hlavně na domácích hvězdách, se postupem času vypracovala na špici. Loňský ročník přilákal více než dvacet tisíc návštěvníků a letos se Rock For People pro jistotu přestěhoval z tradičního prostředí v Českém Brodě do lépe vyhovujícího prostoru letiště u Hradce Králové. Spolu se změnou tradičního místa jako by najednou organizátoři také odhodili poslední zbytky dřívějších zvyklostí a rozhodli se akci postavit především na zahraničních hvězdách.
Jistě, i v minulosti se na RFP objevovala známá jména, například Garbage, Leningrad Cowboys nebo na minulém ročníku populární Manu Chao. Teprve letos se však povedlo dostat na festival headlinery nejen se známými jmény, ale také skutečně současné. Letošní 13. ročník RFP tak bude ve znamení momentálně nejpopulárnější kytarovky na světě, amerických The Killers, dlouhodobé špičky taneční scény Basement Jaxx a překvapivého hitu respektovaných evropských festivalů posledních let, švédských The Hives. K tomu lze připočíst jistoty typu Gogol Bordello, No Means No nebo Toy Dolls či afrobeatovou legendu Moryho Kanté a mnoho dalších zahraničních vystupujících. Ale fanoušci české hudby se nemají čeho bát, špička je zde téměř celá, navíc okořeněná několika delikatesami, například vystoupením Hany Hegerové.
Colours of Ostrava mezi velikány
V průběhu posledních několika let se mezi největší české letní hudební festivaly zařadila také přehlídka Colours of Ostrava. Původně akce zaměřená pouze na stále populárnější world music díky chytře volené dramaturgii láká stále více návštěvníků. Snad každý ročník zaznamenávají Colours návštěvnický rekord. Loni se pomyslné turnikety zastavily před číslem s patnáckou a třemi nulami, k čemuž je jistě nutno připočíst také mnoho akreditací a sponzorských vstupenek. V Ostravě už vystoupily hvězdy jako Bob Geldof (organizátor legendárního Live Aid z roku 1984 a jeho nedávného poněkud megalomansky pojatého následovníka Live 8), Robert Plant a poprvé v ČR velmi populární Goran Bregovič. Ten se se svým Wedding and Funeral Bandem letos vrací.
Mimo něj areál Moravskoslezského hradu a Černá louka přivítá například Gipsy Kings, legendární Marianne Faithfull nebo dance pionýry Coldcut. Spolu s nimi vystoupí více než sto dalších skupin a interpretů. Ostravským Colours je nutno připočíst také další primát. Letošní ročník COO je snad prvním letním hudebním festivalem na území ČR, kde jsou téměř všechny lukrativní časy na největších pódiích věnovány zahraničním interpretům, kteří u nás rozhodně nemají takový kredit jako některé domácí hvězdy. Odvážný počin, jenž je jistě hodný následování. Ale málokteré publikum je tak tolerantní a otevřené jako právě tady…
Festivalů a festiválků se na českém území koná více než dvě stě, rozhodně není možné se jim všem věnovat podrobně. Nicméně některé další si zmínku jistě zaslouží. Obrovskému zájmu fanoušků se těší Sázava Fest, který je mimo jiné díky vynikající atmosféře velmi oblíbený i u vystupujících hudebníků. Nejen kvůli výjimečnému prostředí je ve velké oblibě putovní přehlídka České hrady a své místo na trhu rozhodně mají i žánrově úzce zaměřené přehlídky typu Masters of Rock nebo Brutal Assault, věnované tvrdším a nejtvrdším odnožím rocku. Více méně folklórní akce jako Zahrada nebo Folkové prázdniny či festival Mighty Sounds věnovaný stále populárnějším stylům ska a reggae.
Co se týče žánrových akcí, jistě je třeba připomenout neutuchající popularitu tanečního festivalu Summer of Love v Pardubicích, který nouzí o návštěvníky rozhodně netrpí, přestože taneční hudba je již několik let na ústupu. Všeobecně známou kauzu Czechteku není nutno připomínat. Jen tak na okraj je však třeba zmínit nechuť organizátorů pokračovat v trendu nastaveném loni, kdy se z dříve možná poněkud problematické, ale více méně svobodné přehlídky stala „lufťácká“ akce pod policejním dohledem.
Letos se tedy Czechteku nikdo obávat nemusí. Ztráty obliby se rozhodně nemusejí bát fanoušci hip hopu. Na sklonku devadesátých let se interpreti tohoto stylu dělili právě se zástupci taneční scény o méně významná pódia na rockových festivalech. Tyto časy už jsou dávno pryč. Hip hop už má dlouhá léta svou výkladní skříň. Festival Hip Hop Kemp se loni těšil stejnému zájmu návštěvníků jako největší rockové akce a letos tomu nejspíše nebude jinak, přestože mu vyrostla konkurence v podobě dalších dvou velkých akcí (Hip Hop Jam a Hip Hop Allstars).
Samostatnou kapitolou jsou hudební festivaly v Praze, kde se podobným akcím stále nějak nedaří. Respect Music Festival bývá pravidelně povedený a má své stabilní publikum, ale jeho zaměření je spíše okrajové. S velkou pompou vstoupily před pár lety na scénu United Islands of Prague, ale ani díky velmi slušnému line-upu v loňském roce se nepodařilo splnit představy organizátorů o návštěvnické účasti. Letošní ročník je daleko skromnější, akce je rozložená jen do dvou dnů a vstupné je zdarma. Snad tedy konečně Ostrovům jejich Pražané porozumí.
Loňský první ročník dalšího hudebního festivalu v metropoli Music In The Park velmi utrpěl kvůli zrušenému vystoupení hlavní hvězdy akce irské zpěvačky Sinéad O’Connor pár dní před festivalem. Pořadatelé se ale nenechali odradit a na letošní rok připravili dokonce dvoudenní přehlídku s několika výraznými hvězdami. Hlavně první vystoupení populární zpěvačky Lauryn Hill (známé ze skupiny Fugees) v ČR je velmi očekávané.
Slovenská Pohoda zatím chybí
Hudební fanoušci se tedy skutečně mají letošní léto na co těšit, možností je tu dostatek. Přesto nezbývá než si trochu postesknout nad tím, jak je možné, že ČR stále nemá festival, který by se vyrovnal slovenské přehlídce, která se pod názvem Pohoda koná letos již pojedenácté. Nejde ani tak o velká jména, přestože může leckoho napadnout, proč francouzské hvězdy Air nevystupují také v ČR, když na Pohodě ano, ale spíše jde o celkový typ této přehlídky.
Pohoda je totiž skutečně moderním hudebním festivalem, který obsahuje od každého stylu něco a vše je vybráno s velikým vkusem. Tak nějak by to mělo vypadat. Roli hraje určitě také to, že na rozdíl od ČR se na Slovensku velké festivaly konají jen tři. Někdy méně opravdu znamená více. Ale minimálně Colours of Ostrava a Rock For People jsou na velmi dobré cestě. Teď už zbývá jen jedna jediná otázka. Jaké vlastně bude v létě počasí?
Foto: archiv