Letní hudební akademie v Kroměříži opět nabídne kurzy i koncerty

Kultura
20. 2. 2019 18:13
Houslista Josef Špaček, budoucí hlavní koncertní mistr České filharmonie, vystoupil 12. ledna jako sólista v Poledním recitálu v Sukově síni pražského Rudolfina.
Houslista Josef Špaček, budoucí hlavní koncertní mistr České filharmonie, vystoupil 12. ledna jako sólista v Poledním recitálu v Sukově síni pražského Rudolfina.

Kurzy pro studenty konzervatoří a vysokých škol, koncerty vážné hudby a setkání se zajímavými hosty nabídne po loňském premiérovém ročníku také letos Letní hudební akademie v Kroměříži. Město bude její účastníky hostit v druhé polovině srpna. Akademie nabízí mladým talentům výjimečnou příležitost k rozšíření hudebních znalostí a zkušeností, sdělila za organizátory Kateřina Martykánová.

Od 18. do 24. srpna se do Kroměříže sjedou špičkoví interpreti, kteří zde budou působit jako lektoři zpěvu, hry na lesní roh, housle, cembalo a trombon a také frekventantům radit s hudebními projekty. Podle zakladatele akce, známého dirigenta a kroměřížského rodáka Tomáše Netopila, přibyli po loňské úspěšné premiéře noví lektoři a nabídka akademie se tak rozšíří o nové obory. "Chci, aby si studenti odnesli radost ze setkání, inspiraci do dalšího studia, vraceli se sem a dále se rozvíjeli," uvedl Netopil.

Lekce hry na lesní roh povedou Radek Baborák a Bohdan Šebestík, na housle Josef Špaček a Dalibor Karvay, na cembalo Barbara Maria Willi a na trombon Robert Kozánek a Lukáš Moťka. Zpěv bude mít na starosti Kateřina Kněžíková, hudební projekty David Mareček a lekce klavírní spolupráce Zdeněk Klauda. Projekt je podle pořadatelů ojedinělý právě díky svým lektorům, kteří patří k nejlepším ve svém oboru, intenzivní a komplexní nabídkou pro studenty i mimořádným doprovodným programem pro veřejnost.

Zahajovací koncert 73. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, na kterém zazněla Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila, se konal 12. května 2018 v Praze.

Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. Zájemci o studium se mohou hlásit na webových stránkách akce, a to do 5. května. Své studenty si z přihlášených hudebníků budou vybírat přímo jednotliví lektoři. O účast už letos projevili zájem nejen studenti z České republiky a Slovenska, ale i z Německa, Rakouska, Portugalska a Číny.

Výuka je naplánována na celý týden, její součástí budou tři koncerty studentů akademie. Nejlepší z nich zahrají také na závěrečném koncertu a festivalu Hudba v zahradách a zámku společně s orchestrem Moravští komorní sólisté a pod vedením Netopila. Ocenění laureáti akademie dostanou také možnost sólově vystoupit s filharmonickým orchestrem.

Pro veřejnost bude připravený doprovodný program, který kromě vystoupení absolventů akademie zahrnuje také koncert Baborák ensemble a Kateřiny Kněžíkové, benefiční vystoupení Barbary Marie Willi, besedy basbarytonisty Adama Plachetky, psychiatra Cyrila Höschla nebo hudební happeningy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman, Šimánek Vít

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ