Závěrečný večer Letních slavností staré hudby 8. srpna v pražském Rudolfinu nabídne program s názvem Evropa galantní. Zazní koncertní provedení opery Andrého Campry L'Europe galante. Spojené soubory Les Folies françoises a Collegium Marianum v něm posluchače provedou rozličnými podobami milostných dobrodružství od Španělska přes Itálii až po Turecko. Za pořadatele o tom informovala Lucie Čunderliková.
Vedle obou renomovaných hudebních těles se představí také pěvci z Francie, USA a Argentiny. Budou mezi nimi sopranistky Chantal Santon-Jefferyová a Eugenie Lefebvreová, tenorista Aaron Sheehan a basbarytonista Douglas Williams.
Skladatel a dirigent André Campra (1660 - 1744) se významně podílel na obrodě francouzské opery. Hudební vzdělání získal pobytem a studiem v katedrále Saint-Sauveur v Aix-en-Provence, kde se v roce 1678 stal knězem. Mezi léty 1694 a 1700 byl hudebním ředitelem v katedrále Notre-Dame v Paříži. Po smrti Ludvíka XIV. pracoval v Královské hudební akademii a královské kapli ve Versailles.
"Evropa galantní je unikátní tím, že jde o první dílo specifického francouzského žánru opéra-ballet, což v našem případě neznamená, že se bude tančit, ale že partitura kromě zpívaných částí obsahuje také velké množství překrásných dobových tanců. V Rudolfinu bude dílo uvedeno v koncertním provedení s jevištními prvky, jehož součástí jsou stylizované kostýmy, jednoduché rekvizity a hra se světlem," uvedl Benoît Dratwicky, ředitel Centra pro barokní hudbu ve Versailles, v koprodukci s nímž se večer koná.
Devatenáctý ročník Letních slavností staré hudby zahájila 10. července v Divadle na Vinohradech francouzská sopranistka Véronique Gensová koncertem Královny Středomoří. Pohnuté osudy krásných hrdinek starověkých bájí, ztvárněné v barokních operách, vyzpívala za doprovodu souboru Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem. Festival potrvá do 8. srpna.
Tématem letošního ročníku, který se konal na různých místech v Praze, je Středomoří. Festival s podtitulem Mediterraneo již nabídl šest koncertů z období renesance a baroka. Program přinesl například příběhy antických mýtů ze středomořských ostrovů s německou sopranistkou Hannou Herfurtnerovou, duchovní hudbu Středomoří v podání českého Tiburtina Ensemble a hudbu ze Španělska až k branám Orientu v podání Euskal Barrokensemble z Baskicka. Polská {oh!} Orkiestra Historyczna provedla mořskou bouří a sopranistka Lore Binonová se souborem hráčky na historické harfy Sarah Louisy Ridyové představila rozmanitou hudební tradici neapolského baroka. Více informací je na www.letnislavnosti.cz.