Celoroční série Respect Plus a její vyvrcholení, červnový několikadenní festival Respect, k nám přiváží to nejlepší ze světové world music scény. Letošní ročník zahajuje ve středu 27.1. v pražském Paláci Akropolis rumunská romská superskupina Mahala Rai Banda.
Jádro skupiny tvoří nejlepší houslisté a dechaři z rumunských vesnic Clejani a Zece Prajini, odkud pochazí také slavné balkánské dechovky Taraf de Haidouks a Fanfare Ciocarlia. V hudbě Mahaly se navíc odráží drsná subkultura bukurešťských romských ghett. Kapela vydala v říjnu svoji druhou desku Ghetto Blasters, kterou právě představuje v rámci svého zimního turné.
ČTĚTE TAKÉ: Respect Music Festival: Pouštní bouře na Štvanici
Mahala Rai Banda vznikla v prostředí bukurešťské periférie. Mahala, původně arabské slovo, které se na Balkán dostalo přes turečtinu, neznamená přímo ghetto, ale chaotickou, živelně vzniklou romskou čtvrť na kraji města. Mahaly se rozrostly po pádu totality, kdy se Romové z venkova stěhovali za obživou do metropole. A druhá část názvu sestavy, rai, znamená v tomto kontextu špičkovou úroveň.
Mahala Rai Banda u nás vystoupila už dvakrát, naposledy na podzim 2005, ale od té doby udělala obrovský skok dopředu. Její nahrávka Mahalageasca se v původní verzi i remixu objevila ve filmu Borat, a loňská novinka Ghetto Blasters je přelomovým albem. Dechová sekce tu není středem pozornosti, ale součástí širšího konceptu, vokály nezní jako nouzová výpomoc zpívajícího hornisty, ale jsou těžištěm písně, a dokonce se tu objeví, i když velmi nenápadně, elektrická kytara.
Početná formace Mahala Rai Banda se objeví i na letošním ročníku festivalu Colours Of Ostrava, série Respect Plus bude pokračovat 17. února pražským koncertem průkopníků pouštního blues Tartit z Mali, kteří svého času motivovali k superlativním komentářům i třeba Roberta Planta.
Foto: Respect