Lidé se rozloučili s Karlem Svobodou

Kultura
6. 2. 2007 14:30
bez popisku 1867
bez popisku 1867

Až několik tisíc lidí se v úterý přišlo do krematoria v pražských Strašnicích naposledy rozloučit s hudebním skladatelem Karlem Svobodou. Proudy lidí na pohřeb jednoho z nejúspěšnějších českých hitmakerů, který před týdnem ve věku 68 let spáchal sebevraždu, směřovaly již hodinu před jeho začátkem. Desetitisíce lidí sledovaly obřad na internetu a přímým přenosem jej vysílal i zpravodajský kanál ČT24.

Fotogalerie z pohřbu Karla Svobody

Kromě příbuzných, přátel, kolegů a dalších osobností české hudební i filmové scény přišly uctít Svobodovu památku zejména stovky fanoušků jeho melodií. Nejdychtivější z nich vzali velkou obřadní síň ztečí již před obřadem. Jeho průběh pomáhala organizovat bezpečnostní agentura, jejíž zaměstnanci do zaplněného sálu další lidi nevpouštěli.

K desítkám věnců a kytic ležících před katafalkem přidávali návštěvníci další; lidé si je i během obřadu podávali ze zadních míst dopředu. V první řadě hlediště zasedli Svobodovi blízcí; syn a dcera z prvního manželství a manželka Vendula, a také režisér Filip Renč. Ze skladatelových nejbližších příbuzných zde chyběl jen jeho bezmála dvouletý syn Jakub.

Během dvacetiminutového obřadu zněly především reprodukované Svobodovy skladby, například Lásko má, já stůňu či Stín katedrál. Kratičkou smuteční řeč pronesl tichým a třesoucím se hlasem právě její interpret, zpěvák Petr Muk. Slova o tom, že zesnulý Svoboda "prošel očistcem již na zemi", však slyšeli pouze posluchači stojící v jeho blízkosti. Obřad uzavřela píseň Ještě že tě, lásko, mám, kterou Svoboda složil pro svou manželku Vendulu.

Poté pozůstalí za zvuků Svobodových filmových a seriálových melodií přijímali kondolence. Mezi smutečními hosty byli například Karel Gott s přítelkyní Ivanou Macháčkovou, režisér Juraj Jakubisko s manželkou Deanou Horváthovou, skladatel Ladislav Štaidl, zpěvák Lešek Semelka, režisér Jiří Adamec, zpěvačka Leona Machálková se svým partnerem, designérem Bořkem Šípkem, herec Václav Postránecký, bývalý ředitel Národního divadla a scénograf Daniel Dvořák, mim Boris Hybner či textař Pavel Vrba. Mezi lidmi, kteří Svobodovým příbuzným kondolovali, byl i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

V lavicích za rodinou seděli například hudebník Felix Slováček a herečka Dagmar Patrasová, zpěvák Petr Janda, zpěvačky Yvonne Přenosilová a Eva Pilarová či filmový kameraman Miroslav Ondříček.

Nechyběli ani zástupci hudebních vydavatelství. Firma EMI dnes oznámila, že týden po skladatelově skonu vydává výběr jeho popových a muzikálových hitů nazvaný Nechte zvony znít.

Po obřadu se otevřela obě křídla hlavního vchodu do smutečního sálu a dovnitř se mohli dostat i lidé, kteří čekali venku a mezi nimiž vypukly hádky. Někteří návštěvníci kvůli špatnému vzduchu uvnitř naopak ze síně odcházeli. V okolí krematoria bylo tolik lidí, že zaplnili celý prostor až k tramvajové zastávce.

Ještě více než hodinu po skončení obřadu přinášeli Svobodovi příznivci stále nové květiny a fotografovali se u jeho černobílého portrétu obklopeného věnci a kyticemi.

Kde a kdy bude uložen Svobodův popel dosud není zřejmé. "To je otázka pro rodinu a zatím vám ji nemůžu zodpovědět," řekl mediální zástupce Venduly Svobodové Janis Sidovský, který pohřeb organizoval. "Že přijde tolik lidí, to bylo víceméně jasné," uvedl zpěvák Daniel Hůlka. "Karla měli lidi hrozně rádi a myslím si, že by měl velkou radost, kdyby to viděl," řekl.

Svobodova smrt byla v uplynulém týdnu hlavním tématem českého bulvárního tisku, který jí věnoval dosud nebývalou pozornost. Stejný zájem měla média také o skladatelův pohřeb; přítomny byly desítky novinářů, fotografů i televizních štábů. Přímý přenos zpravodajského serveru iDnes sledovalo v jednu chvíli přes 20.000 návštěvníků. "Přímý přenos z pohřbu v daný okamžik tvořil celou jednu čtvrtinu aktuálního datového toku na českém internetu," řekl serveru iDnes Tomáš Petrů, ředitel společnosti zajišťující přenos.
Svoboda, který byl autorem řady hitů jako Lady Carneval či hudby k filmům Tři oříšky pro Popelku a Noc na Karlštejně nebo písní ze seriálu Včelka Mája, se zastřelil na zahradě svého rodinného domu v Jevanech na Kolínsku. Podrobnosti o jeho smrti policie na přání rodiny tají. Podle médií jej k sebevraždě mohly přivést deprese, jimiž trpěl.

Zájem o Svobodu rozvířil také policista, který chtěl prodat snímky jeho těla, které policie pořídila na místě skladatelovy sebevraždy. Policista již byl propuštěn a za zneužití pravomoci veřejného činitele mu hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Autor: ČTK

Foto: Jan Schejbal

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ