Live Earth: Když nejbohatší volají po skromnosti
07.07.2007 16:26 Aktualizováno 07.07. 18:30
Genesis zahájili v londýnském Wembley britskou část světové série koncertů na pomoc boji proti změnám klimatu. I když Madonna, která během večera rovněž zazpívá, složila na téma dokonce speciální píseň, kritici soudí, že právě rockové hvězdy se svými soukromými letadly, velkými auty a životním stylem mají malou autoritu k výzvám po změně životního stylu.
K TÉMATU: V Sydney začal první z koncertů Live Earth
Stejně jako na koncertech, které díky časovému posunu začaly před Londýnem, "dostavil" se virtuálně i na již zcela zaplněný stadion Wembley prostřednictvím telemostu i bývalý americký viceprezident Al Gore. V projevu, v němž bylo podle komentátora více vášně, než kdy dokázal vybudit jako politik, Gore vyzval účastníky, aby se připojili k jeho sedmibodovému ekologickému programu, který podává ve formě přísahy.
Chce od lidí, aby přiměli své vlády do dvou let podepsat smlouvu, která sníží emise skleníkových plynů ve vyspělých zemích o 90 procent a v rozvojových státech o více než polovinu. Mají také snížit nebo kompenzovat oxid uhličitý (CO2), který sami vytvářejí tak, aby byli "uhlíkově neutrální". Mají bojovat proti každé nové elektrárně, která by spalovala uhlí, aniž by bezpečně oddělila a skladovala CO2.
Doma, ve vztahu k dopravním prostředkům i na pracovišti mají usilovat o dramatické zvýšení účinnosti spotřebičů. V politickém životě mají prosazovat politiku, která rozšiřuje využití obnovitelných zdrojů energie a snižuje závislost na uhlí a ropě. Gore kromě toho chce, aby sázeli nové stromy a chránili lesy, a konečně, aby nakupovali jen od podniků a podporovali takové představitele, kteří sdílejí snahu řešit klimatickou krizi a vybudovat udržitelný, spravedlivý a prosperující svět.
Kritici světové koncertní série uvádějí, že celá show ve skutečnosti není příspěvkem ke snižování emisí oxidu uhličitého. Ba naopak povede sama o sobě ke zvýšení spotřeby elektřiny, neboť ji budou sledovat desítky milionů lidí prostřednictvím televizorů. George Marshall z organizace Climate Outreach Information Network BBC řekl: "Vidět nejbohatší lidi světa, jak říkají: hele, všichni se musíme trochu uskrovnit, je upřímně řečeno absurdní."
To nijak nebrání účastníkům koncertů, aby si užívali hudbu a vyměňovali nápady, jak životnímu prostředí ulehčit. Britská média zaujal slib japonské zpěvačky Ajaky, která řekla, že nosí "ekotašku", čímž mínila nákupní tašku, díky níž nemusí používat plastové tašky ze supermarketů. Nadto přispívá životnímu prostředí také tím, že jí i v restauracích vlastními hůlkami.
Londýnský deník Express si dal práci s tím, aby zjistil, že Madonna sice podepsala Goreův sedmibodový program, ale na pravidelné cvičení jezdila tento týden pár kroků z bytu do klubu jako vždy svým velkým vozem s velkou spotřebou. Razorlight přiletěli soukromým letadlem - i když Al Gore je prý přesvědčil, aby vyměnili tryskové za pístové s menším množství zplodin.
I když účastníci koncertu nepochybně patří k těm, kteří zhoršení životního prostředí považují za závažný problém, tento týden zveřejněný průzkum mínění ukázal, že velká část Britů si myslí, že se problémy kolem klimatu přehánějí, aby na nich někteří lidé mohli vydělat. Na 56 procent Britů se domnívá, že mezi vědci dosud panují o změnách klimatu pochyby - i když ve skutečnosti mezi vědci jsou pochyby již výjimkou.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.