Skupina Hudba Praha vydává po devíti letech od nahrávky De Generace nové studiové album s názvem Michal Ambrož & Hudba Praha. Přestože ji natočila nová sestava, hudebně navazuje na náladu jejích písní z poloviny osmdesátých let. Kapela album pokřtí v pražském Paláci Akropolis 24. dubna. V rozhovoru to řekl zpěvák a skladatel Michal Ambrož.
"Specialitou bude to, že zahrajeme novou desku v kuse a po krátké pauze uslyší posluchači naši klasiku. A samozřejmě se také uskuteční křest alba," řekl Ambrož.
Na zvukové podobě alba Michal Ambrož & Hudba Praha se podíleli noví spoluhráči: kytaristé Radovan Jelínek a Michal Pelant, klávesista a kytarista Matěj Belko, baskytarista Jakub Vejnar, bubeník Roman Vícha, saxofonista Jakub Doležal nebo zpěvačky Tereza Kopáčková, Veronika Vítová a Markéta Foukalová. Osm textů napsal Michal Ambrož. Zbylé dva pocházejí od Petra Váši a J. H. Krchovského.
Sestava Hudby Praha, která natočila album De Generace, se rozpadla před pěti lety. Vznikly dva soubory, které navázaly na její tradici - Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. "Teď hraju s kapelou, se kterou jsme hráli po mé sólové desce Srdeční příběh. Máme za sebou nějaké koncerty a dali jsme se dohromady natolik, že jsme mohli natočit desku," uvedl Ambrož.
Pětašedesátiletý hudebník považuje za důležité, že noví spoluhráči mají autorský potenciál. Na většině písní s nimi Ambrož spolupracoval, ale hlavní je jeho podíl textaře a zpěváka. Vzhledem k problémům s revmatismem se musel vzdát hraní na kytaru. "Já už hraju jenom 'zbytkově' s Jasnou pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal. Když jsem ještě hrál, řvala za mnou kytara a abych se vůbec slyšel, musel jsem řvát taky. Teď můžu používat hlas ve všech polohách," řekl Ambrož.
Ze staré Hudby Praha se Ambrož pokusil na nové album přenést atmosféru písní, které podle něho vždy byly "o chlastu, bolševikovi a o ženskejch". "Myslím, že to je pořád o tom, jenom bolševik už není úplně bolševik, trochu se zamaskoval. Přes mezipartnerské vztahy se dostávám ke společenským otázkám. A ženy budou tématem vždy, o nich zpívají i století bluesmani, kteří při hraní sotva sedí na židlích," konstatoval.
Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné páky, která se v článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Postižen byl kromě Jasné páky třeba Pražský výběr. Ambrož kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik - soubor přejmenoval.
První etapa Hudby Praha se uzavřela v roce 1996. Důvodem bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů. Ambrož se věnoval projektu Divoký srdce. Druhé období zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo. Na podzim 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy.