Morricone končí s kariérou. Do Česka zamíří naposledy

Kultura
30. 9. 2014 07:35
Morricone za svou kariéru vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů.
Morricone za svou kariéru vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů.

Poslední vystoupení v České republice ohlásil legendární italský dirigent a skladatel filmové hudby Ennio Morricone. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru, s nímž spolupracuje, se rozloučí 12. února příštího roku v pražské O2 areně.

"Ennio Morricone končí s vystupováním. Je to koncert v rámci jeho poslední tour. V České republice už vystupovat nebude, takže poslední možnost...," řekl za pořadatele akce Martin Zvoníček.

Pětaosmdesátiletý Morricone, držitel Oscara za celoživotní dílo, zavítal v posledních letech do Česka několikrát, zejména kvůli nahrávání, ale také zde i s úspěchem dirigoval ČNSO.

Morricone za svou kariéru vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů, z nichž jsou patrně nejznámější westerny. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara, kterého nakonec získal za celoživotní dílo. Kromě komponování se často objevuje právě i za dirigentským pultem.

Před čtyřmi lety řekl v rozhovoru, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se podle svých slov řídil zejména metodou a přesností.

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Notoricky známou nejen svými tklivými tóny harmoniky je Morriconeho hudba k westernu Tenkrát na Západě. S Leonem spolupracoval na celé řadě dalších filmů, oblíbenou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).

Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Spolupracoval také s Pierem Paolem Pasolinim, Giulianem Montaldem, Gillem Pontecorvem a Alessandrem Alessandronim.

Tvorba známého skladatele vychází podle jeho slov z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie. Hudbu vždy povyšoval na úroveň filmu, řekl tehdy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ