Můra, <span>vlčí mládě</span> a staří známí ďáblové

Kultura
12. 5. 2009 09:25
Hudební novinky
Hudební novinky

Hudební novinkyTahle avizovaná spolupráce nutila mnohé hudební fanoušky už s předstihem tajit dech: dvě klíčové osobnosti současné alternativní hudby, britský elektronik Kieran Hebden (aka Four Tet) a londýnská dubstepová ikona William Bevan (aka Burial) se před časem rozhodli natočit společné minialbum.

Výsledek jejich snažení vyšel minulé pondělí na vinylu, vy si jej můžete pustit už i z YouTube. Kromě toho se dnes ještě telegraficky zaměříme na novinky interpretů, které charakterizuje zejména neutuchající vitalita a oddanost fanouškovské základny.

Kieran Hebden.Laptopový čaroděj a vyhledávaný remixér Kieran Hebden je ve svých jedenatřiceti letech zavedenou, a přitom stále překvapující hvězdou elektronické hudby. Poprvé vešel ve známost coby kytarista post-rockové formace The Fridge (založena v roce 1995, funguje dodnes), která se zapsala do dějin především svou deskou Happiness (2001): melodie klasických i exotických nástrojů na této desce procházely subtilní digitální rekonstrukcí a vytvářely tehdy poměrně unikátní intimní atmosféru.

Loňským čtyřpísňovým EP Ringer se Four Tet pokusil uniknout ze svazující škatulky jménem folktronika, která jej v tomto desetiletí proslavila nejvíce. Místo pastorálního mixu elektroniky, folku a hiphopových či freejazzových rytmů - jak jej známe z alb Pause, Rounds nebo Everything Ecstatic - nám tu autor nabídl srovnatelně organickou, a přitom zcela abstraktní vizi techno žánru.

Four Tet - Ringer EP (obal desky)Repetitivní minimalismus byl plný promyšleného napětí: rovně odtepávající beaty jako by představovaly bílé plátno, po kterém zvolna stékají pestré barvy. Ringer na ploše čtyř skladeb potvrdil Hebdenův šestý smysl pro detail i gradaci a dokázal, že techno může být jemné i robustní, inteligentní a zároveň extatické.

Od roku 2006 se Kieran Hebden pod svým občanským jménem věnuje originální formě volné improvizace s jazzovým bubeníkem Stevem Reidem; loni oba muzikanti zavítali poprvé také do Prahy. Reid, který aktivně spolupracoval s takovými velikány jako byli Miles Davis, James Brown nebo Ornette Coleman, označil dokonce v jednom z rozhovorů Hebdena za svého klíčového hudebního spřízněnce. (O jejich čtvrtém společném albu jsme psali ZDE)

BurialPodobné charakteristiky člověka napadají i nad aktuální spoluprací Hebdena s dubstepovým producentem Burialem, jehož tři roky starý eponymní debut i následující Untrue (2007) řadí mezinárodní kritika pro zřejmou stylotvornost i práci s emocemi mezi stěžejní díla poslední doby.

William Bevan alias Burial setrvával přes všechny své úspěchy dlouho v anonymitě - teprve loni v srpnu (poté, co na něj uspořádali lov britští bulvární novináři), potvrdil svou identitu. A mimo jiné vyšlo najevo, že Bevan a Hebden jsou absolventi téže odborné školy (londýnská Eliott School).

Černý obal, žádné promo, zanedbatelné info, omezený počet kopií: Four Tet a Burial místo standardní propagace své desky sázejí na úspornost v každém ohledu. Na limitovaném dvanáctipalcovém vinylu jsou k nalezení dva devítiminutové tracky a je třeba říct, že deska není žadným „split albem". Jde o regulérní spolupráci: na každý z tracků se slyšitelně otiskli oba zúčastnění muzikanti.

Ve skladbě Moth (Můra), připomínající meziplanetární klubovou hudbu, je zarputilý rytmus nabouráván krasosmutnými ambientními motivy a útržky ženských vokálů. Jedna z nejlepších skladeb jara - užijte si ji pokud možno na kvalitních reproduktorech.

Four Tet + Burial: Moth

V písni nazvané Wolf Cub (Vlčí mládě) se pro změnu mísí Hebdenova vášeň pro tradiční indonéskou hudbu s Burialovou schopností vymáčknout emoce výhradně z perkusivních zvuků a typicky klopýtavých rytmů.

Four Tet + Burial: Wolf Cub

Malé upozornění: na serveru YouTube kdosi v rychlosti zaměnil názvy obou skladeb, nenechte se tedy zmást a důvěřujte Týdnu.cz.

Novinky týdne

Art Brut: Art Brut vs. Satan (Cooking Vinyl)
Na své třetí nahrávce vycházejí britsko-němečtí diskotékoví rockeři z ostrého boje proti satanovi spíše vítězně. Desku plnou pobaveného entuziasmu produkoval Frank Black z legendárních Pixies.

 

Bob Dylan: Together Through Life (Columbia)
Na aktuálních písních pracoval slavný písničkář netradičně  s Robertem Hunterem, textařem kapely Grateful Dead - výsledkem je album jaksi seriózní, nenucené, ale také dost nespojité a vzhledem k autorovým standardům poněkud únavné.

 

Camera Obscura: My Maudlin Career (4AD)
Čtvrtá deska skotské indie kapely je jejich dosavadním tvůrčím zenitem - má maximálně čistý zvuk (produkoval opět Jari Haapalainen), který dává adekvátně vyniknout prosluněné směsi chytrého popu, bluesu a „motownského" jazzu.

 

Depeche Mode: Sounds of the Universe (EMI)
Nevyrovnaná novinka elektropopových hvězd posledních dvou dekád uspokojí většinu věrných fanoušků, ostatní nemají důvod se vzrušovat. Není to úplná ostuda, ale zvuky z tohohle novoromantického vesmíru už známe přeci jen nazpaměť.

 

Heaven & Hell: The Devil You Know (Rhino)
Členové Black Sabbath (bez Ozzyho) sklízejí se svým debutem pod jménem Heaven & Hell překvapivý ohlas. Co myslíte: mohou čtyři zasloužilé máničky, kterým je dohromady 235 let, vydat v roce 2009 relevantní heavy-metalové album?

 

Pet Shop Boys: Yes (EMI)
Desátý počin slavného britského dua zní vcelku dynamicky a vitálně. Trocha westernových nálad tu, krapet evropského romantismu onde a výsledkem je nečekaně solidní dávka ornamentálního tanečního popu.

Další čtení

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025
motocykl Laurin & Klement CCCC z roku 1904

Unikátní motorka je jediná na světě. Řeší ji i prezident, Italům nabídl renovaci

Kultura
Aktualizováno: 11. 7. 2025 10:43

Na Masters of Rock poprvé vystoupí Till Lindemann, frontman kapely Rammstein

Kultura
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ