Na festival do Olomouce přijede varhaník z Paříže

Kultura
31. 8. 2017 06:00
Varhaník Baptiste-Florian Marle-Ouvrard.
Varhaník Baptiste-Florian Marle-Ouvrard.

Varhaník chrámu sv. Eustacha v Paříži Baptiste-Florian Marle-Ouvrard bude hlavní hvězdou letošního 49. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc. Přední světoví interpreti budou v olomouckém chrámu svatého Mořice koncertovat na slavných Englerových varhanách od 4. do 18. září. Naplánováno je pět koncertů, řekla mluvčí Moravské filharmonie Olomouc Markéta Kvapilová.

"Marle-Ouvrard je jedním z nejvýraznějších francouzských varhaníků mladé generace a je znám jako fenomenální improvizátor. Jeho skvělou kariéru zahájila studia na pařížské konzervatoři, kde obdržel celkem osm prvních cen. Neméně úspěšný byl také na varhanních soutěžích," uvedla Kvapilová.

Kromě interpretace a improvizace se Marle-Ouvrard, který v chrámu sv. Mořice vystoupí 14. září, zabývá také kompozicí a jeho oblíbenou činností je doprovázení němých filmů. "Často se věnuje transkripcím symfonických děl a nevyhýbá se experimentům a kombinování varhanní hudby s jinými uměleckými směry, s tancem, s vizuálním uměním či elektronickou hudbou," podotkla Kvapilová.

Festival příští týden v pondělí zahájí německý varhaník Franz Lörch, který po svém debutu v Mnichově koncertoval takřka po celém světě. Lörch často spolupracuje s Mnichovskou filharmonií a se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Německý varhaník v Olomouci vystoupí v některých skladbách společně s trumpetistou Ondřejem Jurčekou, který je členem Filharmonie Brno. V jejich podání zazní díla Bacha, Händela, Loeilleta nebo Clarka.

Do Olomouce přijede například i finský varhaník Tuomas Pyrhönen či jeho belgický kolega Edward de Geest. Festival zakončí 18. září pořad Osudové sedmičky v podání Ireny Chřibkové, která je varhanicí a ředitelkou kůru baziliky svatého Jakuba v Praze. Na olomouckém festivalu se Chřibková neobjeví poprvé a letos bude účinkovat spolu s tympanistou z Moravské filharmonie Olomouc Ladislavem Bilanem.

Při všech koncertech budou v přední části kostela instalována dvě projekční plátna, na která bude přenášen obraz z kůru. Diváci tak budou moci sledovat varhaníka při hře. Připraveny jsou také komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci lidé prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje.

Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl v Olomouci uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost o 2361 píšťalách říkalo Královna moravských varhan. V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny 20. století, kdy prošly velkou rekonstrukcí. Nástroj se zároveň rozšířil, počet píšťal vzrostl na 8054. K varhanám byl připojen také nový pětimanuálový hrací stůl.

Podle odborníků jsou Englerovy varhany zvukově nesmírně bohaté. Jedná se o jedno z mála dochovaných děl Michaela Englera, který bývá považován za zakladatele slezského varhanářství. Po rozšíření jsou varhany největší v tuzemsku a patří i k největším ve střední Evropě.

Autor: ČTK Foto: , Youtube

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ