Na Šumpersko se o víkendu sjedou flašinetáři ze sedmi zemí

Kultura
16. 8. 2013 19:55
Flašinetáři představí nejen zvuk svých flašinetů, ale i samotné hudební nástroje (ilustrační foto).
Flašinetáři představí nejen zvuk svých flašinetů, ale i samotné hudební nástroje (ilustrační foto).

Na Šumpersko se o víkendu sjedou více než dvě desítky flašinetářů ze sedmi zemí. V dobovém oblečení se představí se svými netradičními historickými nástroji na Pekařovské pouti i v ruční papírně ve Velkých Losinách. Stěžejní část jejich setkání se odehraje v sobotu v Pekařově. Tamní pouť doprovodí i zvuk nového zvonu, který bude zavěšen do věže kaple. Právě Pekařov má k flašinetům mimořádný vztah. V osadě se vyráběly již před druhou světovou válkou.

"Letos by mělo přijet na 25 flašinetářů. Přijedou i stálí hosté z Francie, Polska, Švýcarska, Slovinska a Německa, nově přijede i flašinetář ze Slovenska. Zbytek tvoří flašinetáři z Čech," řekl Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné. V neděli zahrají v ruční papírně ve Velkých Losinách, kde je doprovodí pouťové jarmareční divadlo.

Flašinetáři představí nejen zvuk svých flašinetů, ale i samotné hudební nástroje. "Návštěvníkům budou vysvětlovat skladbu nástroje, vysvětlí, jakým způsobem nástroj funguje a jak vznikaly," řekl Černohous. Na setkání dorazí flašinetáři s velkými skříňovými píšťalovými a malými píšťalovými flašinety i s nejznámějšími jazýčkovými flašinety. Některé z nástrojů budou vypůjčeny z muzeí, mnohé ale pocházejí ze soukromých sbírek.

Flašinety se těšily oblibě koncem 19. století a v první třetině století minulého. Historické hrací strojky nyní vlastní především lidé, kteří je například zdědili nebo koupili. Zatímco dříve chodívali s flašinety váleční vysloužilci, invalidé či chudina, nyní jejich majitelé patří k těm movitějším. Starší nástroje v horším stavu totiž vyjdou na 20 tisíc až 30 tisíc korun.

Setkávání flašinetářů má v Pekařově dlouhou tradici. V osadě se před druhou světovou válkou vyráběly v dílně Franz Kolb&Söhne varhany a flašinety. Původně zemědělec Kolb ze své světoznámé továrny zásoboval tehdy svými výrobky celou Evropu i svět. O množství a kvalitě vyrobených nástrojů svědčí i velký počet dochovaných flašinetů v muzejních i soukromých sbírkách nejenom doma, ale i v zahraničí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ