Nejsilnější hlas na světě: mezzosopranistka překřičí orchestry

Kultura
4. 8. 2019 19:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Když bulharská zpěvačka Smiljana Zacharievová zjistila, že doslova rozechvívá své posluchače, pochopila, že má jiný hlas než ostatní. Oficiální rekord to potvrdil: její hlas je jedním z nejsilnějších na světě, srovnatelný s decibely rockového koncertu. Osmačtyřicetiletá zpěvačka slzela radostí, když jí Guinnessova kniha rekordů přiřkla certifikát nejsilnějšího mezzosopránu, jaký byl kdy naměřen.

Bible rekordů se musela inovovat, protože v této kategorii nebyl žádný precedens: Guinness tedy stanovil hranici 110 decibelů měřených na vzdálenost 2,5 metru, aby jí mohl rekord připsat. Zkouška se konala loni v září a verdikt padl letos 18. června. Hlas Zacharievové má 113,8 decibelu a jeho síla je srovnatelná s rockovým koncertem, symfonickým orchestrem či sirénou záchranné služby.

Navíc tato brunetka s uhrančivým pohledem držela tón po dvě minuty, zatímco Guinness požadoval jen pět vteřin.

Jako velmi mladá navštěvovala Zacharievová školu tradičního zpěvu v Rodopech a pak konzervatoř. "Její hlasový výkon byl neuvěřitelný," říká profesorka Svetla Stanilovová, která je ředitelkou konzervatoře v Plovdivu.

"Lidé se chvějí nebo pláčou, když zpívám," svěřuje se zpěvačka.

Bulharská folklorní hudba zažívala časy slávy na mezinárodní scéně v 80. letech, zejména díky ženskému sboru Záhada bulharských hlasů, jejichž síla jako by zaplavovala celý prostor díky harmoniím tvořeným různou kombinací hlasů.

"Zvuk vychází přímo z hrtanu. Rezonuje v hrudi, nikoli v hlavě, jako je tomu u operních pěvců. Folklorní zpěvačky se s touto fyziologií rodí, mají přirozený hlas," řekla Dora Christovová, šéfka skupiny Záhada bulharských hlasů.

Smiljana Zacharievová zpívala se sborem Velké bulharské hlasy, s nímž se zúčastnila mnoha mezinárodních turné. V roce 1996 ale náhle ukončila kariéru. "Když jsem se jednou vrátila domů, moje maličká dcerka mě nepoznala, a to mi zlomilo srdce," říká.

Pustila se do turistiky a založila si vlastní agenturu. Zpívala jen pro své blízké. "Cítila jsem však prázdnotu," přiznává.

V roce 2015 obnovila kariéru a nyní zpívá se 101 tradičními rodopskými dudáky. A její hlas přehluší sílu nástrojů.

"Síla hlasu je individuální vlastnost, není však důležitá, protože krása hlasu spočívá v jeho zabarvení," připomíná profesorka Stanilovová.

Pokud jde o to, má Smiljana Zacharievová mimořádný rejstřík, který jí umožňuje mnohé modulace, od tradičního zpěvu po lyričtější repertoár.

Ředitel sofijské opery Plamen Kartaloff je k rekordu rezervovanější. "Co je to za hloupý nápad měřit její hlas!" zdůrazňuje a vypočítává mnoho operních pěvkyň známých svým mohutným hlasem, možná stejně tak silným, jako má Zacharievová, který ale nebyl nikdy změřen.

Zacharievová si chce rozšířit obzory. Sní o originálních představeních s popovými hvězdami, jako je Madonna, které nedávno napsala. Chce také využívat léčebný potenciál hudby. Zajímá se o techniky meditace a relaxace a je přesvědčena, že hudba má uklidňující vliv.

"Melodie, jejíž rytmus, síla a výška se mění, může aktivovat různé emoce," ujišťuje. "Každý tón předává vibrace energetickému centru těla a působí na některý orgán. Příznivé účinky má (solmizační slabika) 'do' na srdce, 're' na dýchací cesty nebo 'si' na střeva," tvrdí.

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/Salajka Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ