Českou metropoli po roce znovu vyplní romská kultura. Od 27. 5. do 2. 6. 2013 bude Praha hostit nejznámější romský festival na světě - Khamoro. I jubilejní ročník přiveze do Prahy to nejlepší z romského umění. Vedle tradiční romské hudby a koncertů gypsy jazzu se návštěvníci mohou těšit na výstavy, promítání filmů z české a španělské produkce i taneční, umělecké a divadelní workshopy pod vedením romských profesionálů uprostřed historické Prahy.
Nebude chybět ani křest knihy romské spisovatelky Ireny Eliášové či každoroční defilé všech účinkujících, které je perličkou celého festivalu. Záštitu nad patnáctým Khamorem, které od roku 1999 pořádá občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga, převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda.
Khamoro stejně jako v předchozích čtrnácti letech nabídne i letos nepřebernou škálu kulturních akcí. Návštěvníkům se představí řada kapel z osmi zemí. Na své si přijdou nejen milovníci tradiční romské hudby: "Vzhledem k tomu, že koncerty gypsy jazzu jsou každoročně velmi žádané, rozhodli jsme se do programu zařadit hned tři," říká producentka festivalu Jelena Silajdžić.
Posluchači se budou moci zaposlouchat v klubu Jazz Dock do repertoáru nizozemského tria Feigeli Prisor Band nebo francouzských Opus 4 či kritiky opěvovaného Yourgui Loefflera. Festival nabídne i propojení klasické hudby a jazzu s romskou hudbou - a to přímo v nádherných prostorách Týnského dvora - Ungeltu v podání pěti mladých talentovaných Romů z Česka a ze Srbska. Mezi nimi bude i mladý zpěvák Jan Bendig.
Chybět nebude ani tolik žádaná tradiční romská hudba, která se řadí mezi největší lákadla festivalu. V klubu Roxy a během závěrečného galakoncertu v SaSaZu vystoupí za Česko skupina Kale. Těšit se návštěvníci můžou ale i na jednadvacetiletého Sašu Krstiče ze Srbska, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších trumpetistů v Evropě.
A stejně jako minulý rok, ani tento nebude na festivalu chybět španělské zastoupení. Macarena Ramirezová, špička v současném flamenkovém světě, přiláká svým ohnivým tancem.
Khamoro ale od počátku není zdaleka jen o hudbě, vedle ní každoročně nabízí řadu doprovodných akcí. Historicky poprvé zařadí festival do programu bohoslužbu za pokojný život Romů. Ostatně právě mše zahájí oslavy jubilejního ročníku.
Letos navíc Khamoro míří do pražských ulic více než jindy. "Návštěvníky čeká celá řada akcí, které budou venku. Na nejfrekventovanějších místech Prahy budou profesionální tanečníci flamenka, street dance a tradičních romských čapášů kolemjdoucí učit, jak se správně pohybovat," prozrazuje mluvčí festivalu Rena Horvátová.