Goethův institut
Německá bohemistka dostane cenu za práci o zahálčivé potulce
16.05.2018 07:54
Literární teoretička a bohemistka Nora Schmidtová v pražském Goethově institutu dostane Cenu Otokara Fischera pro německé bohemisty. Práci, za kterou cenu udílenou od loňského roku dostala, autorka sama představí. Cena je určena výjimečným počinům v německy psané bohemistice, zvláštní pozornost věnuje pracím zkoumajícím vztahy mezi českou a německou kulturou v prostoru českých zemí.
Udílením ocenění chtějí jeho organizátoři zviditelnit nejvýznamnější německy psané a v Německu vydávané odborné práce o literatuře, hudbě, výtvarném umění, divadle, filmu, architektuře a kulturní historii.
Oceněná práce Nory Schmidtové má v českém překladu název Flanérství v české literatuře - Flanéři, pražští chodci a flanérující způsoby psaní od Jana Nerudy po Michala Ajvaze. Věnuje se kulturnímu fenoménu flanérství, tedy zahálčivým toulkám, který se snaží prokázat na příkladu českých literárních textů od 19. století po současnost.
Termín flanér pochází z francouzského výrazu flâner, tedy bloumat, a označuje člověka, který se bezcílně prochází městem, povídá si se známými a sbírá zážitky; často jde o umělce, který tak získává inspiraci. První přišel s tímto výrazem Charles Baudelaire, který tak pojmenoval dandyho, intelektuálního kavárenského povaleče nerozlučně spjatého s francouzskou kulturou a velkoměstem. Flanér není turista, neboť nenavštěvuje populární atrakce, ale místa, která důvěrně zná; není ani tulák, má se kam vracet na noc a může si dovolit navštěvovat restaurace.
Knihu vybrala česko-německá porota Ceny Otokara Fischera tvořená zástupci německých univerzitních bohemistik a českých pracovišť.
Cena Otokara Fischera se loni udílela společně s Cenou F. X. Šaldy symbolicky v roce 150. výročí narození a 80. výročí smrti významného českého kritika. Klade obdobný důraz na "pronikavost pohledu, dar hodnotící, schopnost vidět a položit problém, přetavování imaginace, povyšování a zpředmětňování nálady", jak uvedl v jednom ze svých textů Fischer, český literární historik a germanista, divadelní kritik, překladatel, dramaturg, básník a dramatik, po němž cena nese jméno.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.