Operní diva Caballéová chystá koncerty k osmdesátinám

Kultura
11. 4. 2013 13:13
Montserrat Caballéová často vystupuje také se svou dcerou, rovněž operní pěvkyní Montserrat Martí.
Montserrat Caballéová často vystupuje také se svou dcerou, rovněž operní pěvkyní Montserrat Martí.

Legenda ve světě vážné hudby, sopranistka Montserrat Caballéová zpívá už téměř šedesát let. 12. dubna oslaví tato španělská operní diva 80. narozeniny. I přes nedávné zdravotní potíže chystá na letošní jaro několik vystoupení.

Jedinečný hlasový fond Montserrat Caballéové snese podle odborníků srovnání snad pouze s nejslavnější pěvkyní dvacátého století Marií Callasovou. S ní ji pojí nejen shodné iniciály, ale také impozantní osobnost a dlouhá kariéra.

Caballéová však na rozdíl od démonické tragédky Callasové proslula především krásou a křehkostí svého hlasu, z jehož pianissim ve výškách se až tají dech. Ohromující jsou však nejen její hlasové dispozice, ale i šířka repertoáru, zahrnujícího na 90 operních rolí a 800 písní.

Pěvkyně proslula především svou interpretací Belliniho a Donizettiho oper. Průlom v její kariéře znamenal záskok v newyorské Carnegie Hall v roce 1965 v titulní roli Donizettiho opery Lucrezia Borgia. Svým výkonem si vysloužila "standing ovation", která trvala 25 minut. Její neméně slavný operní partner José Carreras o ní řekl: "Už jsem zpíval s Montserrat více než dvěstěkrát a pokaždé mě očaruje a pokaždé se do ní znova zamiluji."

Barcelona s českou filharmonií

Caballéová se ale nevyhýbala i jiným hudebním žánrům. Jako jediná pěvkyně svého oboru zabodovala na žebříčcích pop-music díky duetu Barcelona s dnes již zesnulým frontmanem skupiny Queen Freddiem Mercurym, který její hlas označil za nejlepší, jaký kdy v životě slyšel. Několik let také spolupracovala s řeckým multiinstrumentalistou Vangelisem.

Právě album Barcelona poprvé nahrané v roce 1988 se loni dočkalo své re-edice. Původní nahrávku doprovázely výhradně syntetizátory. Loni v září vzniklo album, kde původní hlas Mercuryho a Caballéové doplňuje skutečný osmdesátičlenný orchestr, přesněji The FILMharmonic Orchestra Prague. V něm hrají i členové České filharmonie nebo Pražského symfonického orchestru a už má na kontě spolupráci s takovými jmény jako Quentin Tarantino či George Lucas.

V České republice se Caballéová objevila naposledy v srpnu 2010 na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Kvůli vážným zdravotním problémům, s nimiž se potýkala především loni, už vystupuje jen sporadicky. Loňský prosincový koncert v Bratislavě musel být dokonce zrušen. Přesto se však tato černovlasá korpulentní dáma chystá v následujících dnech vystoupit hned v několika evropských městech. Kdo by chtěl slyšet nejslavnější soprán minulého století, má možnost 16. dubna v Berlíně, 21. dubna v Düsseldorfu, 28. dubna ve švýcarském Lucernu, 30. dubna ve Vídni a 5. května v Norimberku.

Původní nahrávka Barcelony z roku 1988. Píseň se stala hymnou olympijských her v Barceloně v roce 1992.

Nahrávka z roku 2012 v podání The FILMharmonic Orchestra Prague.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ