Osud Anny Frankové připomene spojení opery a baletu

Kultura
26. 1. 2017 20:40
Socha Anny Frankové v Nizozemsku.
Socha Anny Frankové v Nizozemsku.

Představení netradiční opery v pražském Divadle Disk 27. a 29. ledna připomenou osud Anny Frankové, jejíž deník je jedním z nejznámějších svědectví o holokaustu. Mezinárodní projekt s názvem Anne, beze strachu hledět na nebe, kombinující hru mimů s operním zpěvem, varuje před nebezpečím slepé nenávisti. Představení by po pražské premiéře mělo putovat po školách spolu s odborným seminářem. Za tvůrce o tom informovala Alžběta Hanibalová.

Propojení dvou jednoaktových děl, baletu Kuchyňská revue Bohuslava Martinů a opery Anne Frank Georgije Frieda, nabídnou studenti a nedávní absolventi Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění pod vedením režiséra Armanda Deladoeye. Opera zazní v němčině, pro diváky jsou připraveny české titulky.

Iniciátory a spoluautory projektu jsou operní pěvkyně Anita Jirovská a švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud, kteří studovali na hudební akademii v Lausanne. Tam poznali herce, tanečníka a režiséra Deladoeye, který se věnuje rovněž pedagogické práci s mladými umělci.

Poučit se z historie 

"Cílem našeho představení není ukázat konkrétní utrpení Anny Frankové, ale poučit se z historie, a navázat na slova Anny, vybízející k toleranci, důvěře a víře ve štěstí a lásku. Chceme toto poselství předat divákům tak, abychom si všichni znovu uvědomili, že jakákoliv slepá nenávist je nebezpečná a příběh útlaku není a nikdy nebude u konce, pokud lidé budou zapomínat na hrůzy, kterých je třeba se vyvarovat," uvedli tvůrci.

Děj uvede diváka nejdříve do poklidného dětského světa plného her a fantazie, aby se následovně propojil s válečnou realitou vnímanou dětskýma očima Anny. Inspirací pro režii a scénografii se staly obrázky kreslené dětmi z Terezína.

Po druhém představení v Divadle Disk, které se uskuteční 29. ledna, by opera měla putovat po tuzemských školách, které o ni již projevily zájem. Tvůrci se snaží o zapojení Terezínské iniciativy, s jejíž pomocí by program pro školy byl doplněn o seminář vedený odborníky a o následující diskusi.

Anna Franková se narodila v roce 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem a o pět let později utekla spolu s rodiči před nacistickým režimem do Nizozemska. Během války se několik let skrývala v Amsterodamu. Anna si v úkrytu vedla deník. Nakonec byl však jejich úkryt prozrazen. Anne zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Deník Anne Frankové byl přeložen do 67 jazyků a prodalo se ho více než 30 milionů kusů.

Autor: ČTK Foto: , profimedia.cz

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ