Pianista a dirigent Perahia potvrdil pověst hvězdy

Kultura
17. 5. 2007 21:44
Ilustrační foto - dirigent a pianista Murray Perahia
Ilustrační foto - dirigent a pianista Murray Perahia

Ilustrační foto - dirigent a pianista Murray PerahiaKlavírista a dirigent - obě své profese představil během koncertu na festivalu Pražské jaro britský umělec amerického původu Murray Perahia. Jeho vystoupení s londýnským orchestrem Akademie svatého Martina patřilo v programu festivalu k těm, které jsou považovány za hvězdné a které byly dlouho předem a nejrychleji vyprodány.

Ve Dvořákově síni Rudolfina zazněla Mozartova, Haydnova a Beethovenova hudba. Perahia dirigoval dvě symfonie a vsedě od nástroje v klíčových místech i jeden koncert pro klavír a orchestr, v němž hrál sólový part. Sklidil veliký potlesk.

Pianista, letošní šedesátník, oslnil na Pražském jaru už předloni. V tomto roce na jaře se vrátil na pódia po roční přestávce, kterou si vynutily zdravotní potíže s rukou. Počátkem 90. let ho již zranění stálo dokonce čtyři roky léčení a nemožnosti koncertovat.

"Nejsem v pravém slova smyslu dirigent, necítím se být profesionálním dirigentem. Spíše to pro mě je příležitost, jak se dát dohromady s dalšími hudebníky, diskutovat o věcech a tvořit společně hudbu," řekl klavírista.

Hudba vídeňských klasiků se mu líbí. "Hudbu, kterou hrajete, musíte mít rád. Jinak nelze na veřejnosti hrát," dodal.

V novém holešovickém kulturním centru, které má být zasvěceno především výtvarnému umění, se dnes večer pod hlavičkou Pražského jara sešla řada hudebníků, aby vzdala hold předloni zesnulému hráči na basklarinet Josefu Horákovi. Jako sólista i jako člen proslulého souboru Due Boemi di Praga - po čtyřicet let společně s klavíristkou Emmou Kovárnovou - proslavil svůj nástroj v mezinárodním měřítku.

Horák byl v roce 1955 prvním, kdo vystoupil s basklarinetem, do té doby jen orchestrálním nástrojem, na sólovém recitálu, a inicioval postupně vznik velkého množství nových kompozic. V premiéře zahrála dvojice díla 140 autorů z 26 zemí. Na pódiu se dnes vystřídalo několik tuzemských i zahraničních basklarinetistů a zahrát přišel i všestranný flétnista a improvizátor Jiří Stivín.

 Státní opera Praha přispěla večer do festivalové nabídky představením Pucciniho Manon Lescaut, které bylo premiérou nové inscenace. Lyricky vypjaté dílo se vrátilo před pražské publikum po dvou desetiletích, a to v režii Jozefa Bednárika, proslulého barvitými aktualizacemi klasických oper.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025
Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ