Pianistou roku 2016 se stal Vít Křišťan

Kultura
4. 4. 2016 06:36
Vít Křišťan.
Vít Křišťan.

Ve čtvrtém ročníku soutěže Pianista roku zvítězil český skladatel, absolvent Hudební akademie v Katovicích a dánské Jazzové akademie v Odense. Pianista působící jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a na Jazzové akademii v Brně získal mimo jiné odměnu v hodnotě 30 tisíc korun a originální skleněnou plastiku od uměleckého skláře Petra Kuchty. 

"Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmout publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc... říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor. Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj," uvedl člen poroty, klavírista, skladatel, aranžér a producent Petr Malásek.

Letos stálo na začátku soutěže 15 pianistů, ve finále se rozhodovalo mezi čtyřmi. V porotě zasedli vedle Maláska také koncertní klavíristka a pedagožka Jitka Fowler Fraňková a výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby Rostislav Čapek.

Jako druhý se umístil Tomáš Jeřábek, který vystudoval Střední odbornou školu varhanářskou v Krnově. Třetí skončil Daniel Bulatkin, barový pianista, doprovazeč i sólista jazzových kapel. Čtvrté místo získal Jan Horák, který studoval obor jazzový klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Každý soutěžní večer měl i svého hosta, letos ve finále vystoupili Jiří Suchý a Jitka Molavcová, koncertní klavírista Ivo Kahánek a zpěvačka Dasha s Janem Smigmatorem.

Autor: ČTK Foto: Falcon

Další čtení

Festival sedmdesátimilimetrových filmů KRRR! nabídne v Krnově deset snímků

Kultura
16. 4. 2026
zámek Zlín

Do Zlína se po šesti letech vrací filmový festival o lidských právech Jeden svět

Kultura
15. 4. 2026
Iron Maiden, 5. července 2025

Do rokenrolové Síně slávy budou uvedeni Phil Collins, Iron Maiden či Oasis

Kultura
14. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ