Písně navzdory času a kouzlo nestárnoucí poetiky

Kultura
25. 11. 2012 16:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Jan Spálený i brněnský Folk Team už patří k tuzemské scéně po dlouhá desetiletí a ve svých žánrových oblastech se počítají k legendám. Je fajn, že pořád  ještě nemají potřebu žít jen z minulosti, a je potěšující, že se stále ještě mají potřebu se nevzdat pódia. To co je ale odlišuje, je míra či schopnost nadhledu a odhad, v čem je jejich síla. Zatímco Spálený na koncertní nahrávce dokazuje, že je v tom stále lepší a lepší, album Folk Teamu na několika místech ukazuje, jak snadno lze dobyté pozice ztratit a renomé zahodit.

Jan Spálený trio: Panenko skákavá (EMI)   http://www.janspaleny.cz/janspaleny/CD_PanenkoSkakava.php

Zanedlouho sedmdesátník Jan Spálený už delší dobu vedle dlouholetého doprovodného tělesa ASPM vystupuje i s jeho minimalizovanou verzí, ale dosud tato podoba nebyla na nahrávce zachycena. Aby toho nebylo málo, u prvního případu jde zároveň po několika letech o záznam nejpřirozenější podoby Spáleného písní - tedy koncertu - a nádavkem v podobě benefice pro dobrou věc.

Pro Jana Spáleného není komorní verze znouzectností.Obsah alba tvoří citlivě poskládané best of. V komorní verzi frontmana u piana, jen občas hrajícího na nepříliš často využívaný dechový nástroj kornet, doprovází Michal Gera, asi jeden z našich nejlepších trumpetistů vůbec, a zpěvákův syn Filip, hrající na tubu a baskytaru. V onom nástrojově netypicky obsazeném triu i mnohé letité písně (kterých tu bylo oprášeno hned několik) jakoby se znovu probudily. V komorní verzi získávají nečekaný "facelift", jsou zároveň dojemné i silné, krásně z nich mrazí.

Mnohokrát ověřený repertoár ještě posiluje genius loci zdevastovaného kostela v sudetských Skocích, kde se koncert v létě konal, a k jehož renovaci by měl výtěžek přispět. Prostředí ještě podtrhává bez výjimky nadčasové písně, úžasně citlivě podané, které by mohly být dávány za vzor muzikantství i schopnosti velkým obloukem se vyhnout i sebemenšímu patosu.

První album s triem má bohulibý cíl.V porci ryzích klenotů autorova repertoáru, které zde navíc fantasticky vyzněly, se našlo i místo pro několik česky otextovaných interpretací písní těch, kteří, kdyby byl Jan Spálený Američanem, by nejspíš patřili k jeho osobním přátelům. Skladby Toma Waitse, Randyho Newmana či Boba Dylana totiž nejenže ani v nejmenším nevyčnívají, ale naopak zcela organicky zapadají.

Podobně koncipovaná alba obvykle u jiných interpretů vycházejí jen z marketingových důvodů a právem nebývají považována za víc než jen doplněk regulérních studiových nahrávek. V tomto případě jde o pravý opak: Spáleného novinka prozrazuje vyzrálost, dotaženost a příkladný přístup, jehož výsledkem je událost a zároveň položka, která se v diskografii ani s odstupem neztratí.

Folk Team: Nebudu (Indies Happy Trails) 
http://bandzone.cz/folkteam

Folk TeamJe to už dávno, ale jako teenager jsem měl v osmdesátých letech Folk Team hodně rád. Pro poetické texty, romantické melodie, melancholii míchanou s melodiemi, které se zadíraly pod kůži. Vůbec mi nevadil patos, kterého tam občas bylo víc, než je zdrávo, a bavila mě radost z muzikantství i toho, že jejich písničky nebyly úplně triviální, aby je všichni dokola omílali na kytaru. Pak se mi ale nějak ztratili z obzoru.

Folk Team ale stále existuje a letos vydal po dvanácti letech nové album. Zachycuje obě polohy, ve kterých je k vidění na pódiích - v rockové a akustické, folkově čistokrevnější. A nač to odkládat: v té druhé, tradičnější, je výrazně přesvědčivější.

Dobrá polovina alba je ovšem v duchu rádoby protestního bigbítu. Hudebně trochu tuctového, ale především skladatelsky zastaralého, a místy až odpudivého díky textům plným komunální Obal novinky Folk Teamu je více než nekonkrétní.satiry. Takové, která hledá snadného nepřítele, ale zároveň je ve své jízlivosti poněkud bezzubá, a někdy až úsměvná. Podobná se kdysi dávno pěstovala na festivalech politické písně: i když aktuální "tepaná" témata (bohatí spoluobčané, feťáci nebo anglismy jako odraz konzumní existence) jsou trochu jiná než tehdy, dikce i spravedlivé rozhořčení spořádaných občanů se nezměnily.

Ale tam, kde se skupina drží toho, v čem byla vždy silná : ve vynikající poetické alegorii Skála, posmutnělé Konec sezóny, křehké Každý ráno nebo pseudofolklórní Sto dní jsem nespal je její výpověď silná, přirozená a frontman Roman Venclovský nemá problém s uvěřitelností. Takových písní nezbývá než k blížícím se čtyřicátinám Folk Teamu přát co nejvíc.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ