Bývá označován jako "Elektronický mág" a je respektovanou osobou místní scény už více než dvacet let. Je k nalezení v sestavách Magnetik, Vanessy a Dioda Boy. Aktuálně vydal album s projektem Die alten Maschinen, na kterém se spojil i s americkými muzikanty. Přesto má i čas na odpočinek. Jak to dělá?
Se svými skladbami jste oslovil členy legendární americké nezávislé skupiny Devo. Vycházejí ale pod hlavičkou projektu Die alten Maschinen. Mám tomu rozumět tak, že jste s Petrem Venkrbcem nestáli o spolupráci s celými Devo, ale "jen" o to získat Geralda Casalea do kapely?
První zareagoval Gerald a vzápětí se přidal i jeho bratr Bob, takže de facto dva ze tří původních členů Devo. Ale samozřejmě kdyby se přidal Mark (Mothersbaugh - pozn. red.), neprotestovali bychom.
Zaujalo mě, že hovoříte v souvislosti se svou hudbou o vzdávání holdu starým komiksům v časopise ABC či filmům Karla Zemana. Pokoušeli jste se nějak tyto vlivy ze svého dětství přenést i na americké kolegy?
S překvapením jsme zjistili, že Zemanovy filmy tam dobře znají a uznávají. Paradoxně především díky tomu, že všechny Zemanovy filmy na rozdíl od České republiky jsou tam k dostání, vyšly například komplexně i v Japonsku. Jedním z nejoblíbenějších je krátký snímek Kybernetická babička, na jehož motivy jsme společně zkomponovali skladbu. Poslal jsem za oceán i monografii Káji Saudka, bavili jsme se i o stavebnici Merkur. Zajímalo je to o to víc, že fonty inspirované estetikou této unikátní stavebnice pro nás speciálně vyrobil grafik Marek Pistora a posléze je použil náš designér Petr Krejzek pro obal našeho prvního společného vinylu.
Kromě řadového alba se objevila i celkem početná série remixů. Jak jste jejich tvůrce oslovovali? A podle čeho vybírali?
Nejsou to zdaleka všechny, bylo jich celkem více než 30. Dali jsem si určitý limit a některé jsme zkrátka nepoužili. Bylo to ale těžké rozhodování. Až na jeden totiž byly velmi povedené. Je ale možné, že je při nějaké vhodné příležitosti dáme do oběhu později. Co se týče výběru interpretů, každý z nás oslovil někoho jiného, takže jsou zde remixy nejen od lidí z české scény, jako například od Tata Bojs, Midi Lidí, Kazet, Kill The Dandies, ale i ze zahraničí - například od berlínského DJ a producenta Steve Morella nebo člena jedné z proslulých syntezátorových kapel Men Without Hats.
V prosinci má ještě vyjít "druhý díl" debutu. Na tom přesně bude co?
Na celém projektu děláme už skoro tři roky a původní ideou bylo vydat koncepční dvojalbum. Nakonec i vzhledem k situaci na trhu u nás a s přihlédnutím k tomu, že Die alten Maschinen zatím nekoncertují, jsme se rozhodli vydat na CD v limitované edici pouze jedno album a to druhé dát stejně jako remixy o něco později volně k dispozici formou digitálního downloadu. To se uskuteční na Štědrý den a "vánoční" album bude obsahovat dalších 15 regulérních skladeb.
Polovina Die alten Maschinen je zároveň i jádrem projektu Magnetik. Čím se pro vás ty projekty liší?
Magnetik jsou projektem, který je více experimentální - kromě elektra se zde s kolegou Venkrbcem pouštíme i do jiných hudebních stylů, jako je například ethno, ambient nebo obyčejné kytarové písničky. Také co se týče nástrojového obsazení zde kromě syntezátorů používáme často i akustické nástroje - cembalo, klarinety, flétny, saxofony, violoncello nebo dokonce staré kostelní varhany. Die alten Maschinen jsou naopak striktně syntetické, elektronické a věrny svému názvu využívají jako nástroje především staré dobré mašiny - kromě syntezátorů i stylofon, mellotron nebo teremin. A ideologicky jsou to takové monotematické retro sci-fi příběhy a pohádky o robotech a jejich pánech, kteří se ovšem sami někdy chovají jako roboti.
V jistém rozhovoru jste se ohradil proti označení workoholik. Dá se ale u toho všeho vůbec ještě stíhat něco jiného?
Ano, stejně intenzivně se věnuju i našemu šestiletému synovi. Stihl jsem s ním být na rodičovské a i teď spolu trávíme poměrně hodně času. Stále pravidelně čtu knihy, poslouchám hudbu, scházím se s nejbližšími přáteli a přitom i stíhám poměrně náročné povolání. Stačilo přestat sledovat TV, vysedávat po hospodách a omezit návštěvy různých společenských akcí. Zkrátka zbavit se dojmu, že člověk musí za každou cenu být viděn.
* Setkali se Die alten Maschinen osobně?
* Našel už Moimir Papalescu tu správnou zpěvačku?
* Udobřil se už s bývalými kolegy z Nihilists?
* Jak vidí svou budoucnost v kapele Vanessa?
Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Moimir Papalescu v rozhovoru v nejbližším vydání časopisu TÝDEN. Na stáncích od pondělí 29. listopadu.