Popěvky pro rozverná dítka i divokosti pro velké raubíře

Kultura
29. 12. 2013 20:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Mít v diskografii album písniček pro děti, se už dnes stává standardem. Ne každý ale dokáže nápad, lákavý předem pod vidinou pozitivně přijímaných výsledků,  dotáhnout do úspěšného konce. A ne vždy také dobře míněnou snahu ocení i ti, pro které by měla být nahrávka určená především.

Mixle v piksle: Mixle v piksle (San Piego rec.)   
https://www.youtube.com/watch?v=QnUfZsKuefI

Víceméně v tichosti, krátce před Vánocemi, vydalo kvarteto Mixle v piksle, tvořené polovinou Vypsané fixy a jejich kamarády, svou dětskou nahrávku. Nevsadilo na vlastní autorské schopnosti (a ti, kteří znají Vlak, který Márdi věnoval Kašpárkovi v rohlíku, vědí že autorská impotence v tom není), ale na desítku živočišných verzí všeobecně známých,  zlidovělých písniček a říkadel. A jakkoli to zní nepravděpodobně a předem jen těžko realizovatelně, jejich rockové úpravy se docela podařily. Rockové kytaře sekunduje dětský sbor, a že nejde jen o vykonstruovaný a uměle působící záměr, jasně svědčí fakt, že první, pětisetkusový náklad alba, se vyprodal během pár dní.

Pod názvem Mïxle v pixle se skrývají především Márdi a Pítrs z Vypsané fixy.Důvodem může být hlavně to, že písničky mají pořád a na prvním místě na paměti dětského posluchače. Nezvrhávají se v rockové cover verze pro dospělé, nejsou zbytečně agresivní, zachovávají zpěvnost i hravost. Obloukem se vyhýbají nucené podbízivosti i proměně v pivní odrhovačky. Žije v nich rozpustilý duch Kašpárka v rohlíku, se kterým frontman Fixy resp. Mixlí Márdi také vystupuje. Skutečnost, že dětský posluchač je tu králem svědčí i takový detail, kdy v textu písně o bleděmodrém Trabantu nahradila "žvejkačka" původní cigaretu.

Úpravy jsou především směřované ke zpěvnosti. Tam kde původně nebyly, tvůrci doplnili refrény či zpestřující mezihry - nenásilně, nápaditě a citlivě. Podobně inovativně a s humorem proběhlo i vlastní zhudebnění - Ententýky o dvou špalících a malém čertovi zní jako tradiční rokenrol, z mazurky Kalamajka se stalo rychlejší reggae či chcete-li, pomalejší ska, Mraveneček se blíží k funky. V bookletu je navíc namísto zbytečných textů doplňují omalovánky.

Mixle v piksle jsou písničky, které se nevnucují. O to víc bych hádal, že budou pro děti  lákavé a přitažlivé. Ambice ani finanční efekt tu ovšem nehrají roli - tvůrci se nechali slyšet, že další osud projektu se bude odvíjet jen od toho, zda to bude děti bavit. Už jen proto stojí za to jim dát šanci. I když to, jestli se kromě dětí při častějším obehrávání budou líbit i jejich rodičům, je  otázkou.

 

Sto zvířat: Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách (100Promotion)   http://www.stozvirat.cz/diskografie/tlustej-chlapecek-se-vcelou-v-kalhotach/

Až pojede skupina Sto zvířat na jaře 2014 turné ke své zatím poslední desce, prý budou mít její členové ne současných osmnáct, ale už celkem 20 dětí. Nezávisle na tom saxofonista a textař Tomáš Belko objevil několik textových pokusů z dětství. Navíc je v sestavě hned několik vystudovaných pedagogů. Nápad udělat album písniček pro děti tak nejspíš musel viset ve vzduchu docela dlouho. Úmysl pojmout nahrávku tak, aby nebyla poslouchatelná jen pro ratolesti, ale i jejich rodiče, byl prý jasný už od počátku.

Tlustej chlapeček se zubí i z obalu alba.Šestnáctka skladeb splňuje nejen to. "Zvířata" tentokrát opravdu v plné míře dala volný průchod své občas jen těžko maskované hravosti, specifickému humoru a uvolnila se nezvykle i hudebně. Vedle typického ska základu, od něhož si i při běžné tvorbě často odskočí, tu tak zazní nemálo zajímavých žánrových výletů:  V Loretě se swinguje, Fakíři stojí a padají s arabskou world music, Ukolébavka začíná jako menuet, aby se proměnila v typickou českou dechovku, a jednou z hudebně nejzajímavějších je na nahrávce Hacienda, která spojuje country se šedesátkovým surf-rockem a rockabilly. To žertíky v textech a hrátky s jazykem už ty, kteří kapelu znají, překvapí jen sotva. I tak ale stojí za to si je užít i v psané formě, kde se odhalí v plné kráse.

Album obsahuje hned několik skladeb, které by se snadno mohly zařadit k hitům běžného repertoáru: nabízejí se třeba Uklízečky nebo závěrečný Chytrák s až geniálně vystavěnou atmosférou. S opakovaným poslechem se nicméně ukáže, že úvod nahrávky víc než cokoli jiného jen naplňuje vymyšlené schéma, ale chybí mu lehkost. Jako by početná kapela potřebovala zahřívací čas - začátek není vyloženě špatný, ale zůstává pod běžnou laťkou; to zajímavější se začne odehrávat až tak od třetiny.

Rýpal pak může poznamenat, že jako u mnohých jiných hraček je i tahle deska tak trochu záminkou: děti si ji - i když na ně místy bude překombinovaná - nejspíš užijí, ale opravdu hrát si s ní budou hlavně rodiče. Stejně tak, jako si užili její vznik členové kapely, jejichž radost  a rozpustilost je ze skladeb víc než patrná. Děti ji nejspíš docení až v pozdějším věku: Ukolébavku třeba až v momentě, kdy si pořídí vlastního potomka. Tedy zhruba ve stejnou dobu jako zjištění titulní skladby, že od dvojhlásky tch v češtině začínají jenom slova tchoř a tchyně (resp. tchán).

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ