Potlesk ve varieté, jemné kontury a <span>jazzpopový optimismus</span>

Kultura
22. 11. 2009 09:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Hudební tipy.Dnešnímu hudebnímu světu vládnou především žánrové fúze. Dogmatici a puristé se obvykle utápějí v žalu a nepochopení, zatímco ostatní vesele spojují cokoli, co jim přijde pod ruku. A čím jsou v tom nápaditější, tím větší je jejich šance vymanit se z davu. Do jisté míry to platí i o dnešních tipech.

Tleskač - Jan Tleskač Story / Live at Akropolis (Black Point Music)
Zdá se, že nejintenzivnější vlna módy ska na domácích pódiích už opadla, ale přesto je scéna, kde se jednotlivé spolky předhánějí v tom, jak co nejrafinovaněji slovo "ska" propašovat do názvu souboru, stále silná. Podobně jako průkopníci žánru Sto zvířat si ale plzeňský orchestr Tleskač až tolik neláme hlavu s žánrovou čistotou a nevadí mu občas sklouznout až někam k rockové dechovce. Možná v tom hrají svou roli kořeny skupiny v sestavě někdejších crazy punkerů Požár mlýna, ale každopádně v jejich podání dochází k výraznému vlivu kabaretních prvků a netajení se faktem, že jde především o zábavu.

TleskačPo dvou řadových albech aktuálně přicházejí pánové a dáma s kombinací koncertního záznamu CD/DVD. Z nahrávky je patrné, že jsou ve svém živlu a uvolněná i veselá atmosféra prozrazuje, že ani publikum se rozhodně nenudilo. Páteř tvoří pochopitelně osvědčené hity, oproti studiovým nahrávkám přece jen zachycené energičtěji, nechybí ani celá řada instrumentálních žertíků a svoje místo mají i svérázná a charakteristická průvodní slova. Tleskač si na nic nehraje, nic neřeší a se specifickým nadhledem baví sebe i ty, kteří o to stojí. A na svém novém "živáku" je v takové formě, že by nepřekvapilo, kdyby většinu svých žánrových kolegů, kteří balí fidlátka podle toho, jak opadá zájem, úpěšně přežil.

Selfbrush - ...For A New Mother (Absent Hour/ Locco / Borowka Music)
O písničkářském projektu Václava Havelky nebylo - dost možná, že i díky jeho dalšímu působení v kapele Please The Trees nebo hudebním doprovodům hned k několika divadelním představením - delší dobu mnoho slyšet. Nyní se připomíná novým, čtyřpísňovým EP. Vedle dlouhodobé spolupracovnice Bethany Lacktorin pro něj bylo osudovým setkání s italským písničkářem Mattiou Colettim. I díky jemu se na nahrávce podílelo několik dalších zahraničních hudebníků a oproti Havelkovým sólovým vystoupením je tak výsledek mnohem barevnější.

SelfbrushIntimní atmosféra byla zachována, ale do skladeb se podařilo dostat ve srovnání s předchozím albem větší porci pestrosti i živelnosti. Komorní nálada i křehkost podtrhují teskný podtón, ale zároveň podobu Selfbrush nebezpečně přibližují ke zmíněným Please The Trees a smazávají rozdíly. Každopádně dost nadčasová záležitost a lahůdka pro všechny, kteří rádi solitéry, kterým i přes spolupráci Havelka stále je. 5. prosince má nahrávka mimochodem křest v pražském prostoru NoD.

Jamie Cullum - The Pursuit (Universal)
Vydávat ve třiceti své páté album je samo o sobě úctyhodný výkon, když se ale připočte to, že už s více než dvěma a půl miliony prodaných kusů třetího alba se Jamie Cullum stal v rodné Anglii nejprodávanějším jazzovým hudebníkem, teprve začíná být jasné, s kým máme tu čest. A asi ze všeho nejdůležitější je, že se mu podařilo najít geniální mustr, jak spojit jazz, žánr v současnosti považovaný málem za vrchol konzervativnosti, s lehkým a překvapivě vkusným popem. Za což by mu i mnozí starší kolegové měli líbat ruce.

Jamie CullumAlbum The Pursuit v nastoleném trendu překračování stylových hranic úspěšně pokračuje. Stejně jako na koncertech Cullum nejen hraje a zpívá, ale i tančí, skáče po piánu či do něj buší ze všech stran. I z aktuální nahrávky je cítit neskutečná lehkost, bezstarostnost i životnost zároveň. Dokáže se dotknout smutku, aby o pár momentů později hýřil a rozdával radost. Můžete k tomu přistoupit čistě sobecky a degradovat poslech na nenáročnou kulisu, která skvěle odreaguje, a nebo se detailně zaposlouchat do všech aranžérských fines, s jakými autor nápaditě přepracovává Rihannu či sáhne bez zbytečně nábožného hrbení k náladě jak od George Gershwina. Bez debaty jedno z alb roku.

Foto: archiv

Další čtení

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025
 Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity, adaptace divadelní hry Jiřího Havelky. Elity ovládly také kategorii nejlepší dramatizace. Ocenění převzali (zleva) zvukový designér David Šindelář, šéfproducent Audiotéky Michal Sieczkowski, režisérka Bela Schenková, zvukový designér Bojan Bojič a herec Zdeněk Piškula.

Audioknihou roku 2024 se stalo drama Elity, adaptace Havelkovy divadelní hry

Kultura
24. 4. 2025

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ