Hlavní dramaturgickou linkou 73. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro bude připomínka stého výročí založení Československé republiky. Mou vlast na zahajovacím koncertu 12. května příštího roku v Obecním domě zahraje Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, závěrečný koncert 3. června bude patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem. Festival nabídne 50 koncertů, rezidenčním umělcem bude houslista Julian Rachlin. Prodej vstupenek bude zahájen 12. prosince. Informoval o tom ředitel festivalu Roman Bělor.
"Festival je zarámován vystoupením České filharmonie na začátku a Slovenské filharmonie na konci. Autoři Bedřich Smetana, Eugen Suchoň a Leoš Janáček vlastně symbolizují všechny tři součásti bývalého Československa včetně Moravy. Nechtěli jsme udělat nějaké dva pomníky, ale snažili jsme se rozpustit českou a slovenskou hudbu do programu festivalu," řekl Bělor.
Na festivalu tak zazní díla Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Klementa Slavického, Pavla Bořkovce či Miloslava Kabeláče, ale i zástupců mladé skladatelské generace, jako jsou Michal Nejtek, Ondřej Adámek, Lukáš Sommer a Marko Ivanović.
Pražské jaro se rovněž přihlásí k oslavám 100. výročí narození Leonarda Bernsteina. Například pod taktovkou Leonarda Slatkina Symfonický orchestr Českého rozhlasu 14. května uvede Bernsteinovu Třetí symfonii. Koncert bude zároveň věnován oslavám 70. výročí založení státu Izrael.
Řadu vystoupení zahraničních symfonických těles 15. května otevře Královský orchestr Concertgebouw Amsterdam pod vedením šéfdirigenta Daniele Gattiho. S orchestrem se na festival vrátí klavírista Daniil Trifonov s Prokofjevovým Klavírním koncertem č. 3 C dur. Koncert Varšavské filharmonie 18. května nabídne také světovou premiéru skladby Ultramarine Michala Nejtka, který tento kus komponuje přímo na objednávku festivalu. Třetí zahraniční těleso Budapešťský festivalový orchestr se zpěvačkami Christiane Kargovopu, Elisabeth Kulmanovou a Českým filharmonickým sborem Brno 24. května přednese Mahlerovu Symfonii č. 2.
Výhradně současné hudbě budou věnovány tři festivalové večery. Vedle české Prague Modern to bude rakouský Klangorum Vídeň a vokální ansámbl Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu. Starou hudbu nabídnou mimo jiné Monteverdi Choir a English Baroque Soloists, kteří spolu se svým zakladatelem a uměleckým ředitelem Sirem Johnem Eliotem Gardinerem představí v Praze výběr z kantátové tvorby Johanna Sebastiana Bacha. Více informací najdete zde.
Součástí festivalu bude 70. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2018 v oborech violoncello a lesní roh. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince.
Festival pracuje s rozpočtem přibližně 80 milionů korun.