Pražský výběr nabízí neslyšícím na koncertě titulky k písním

Kultura
29. 7. 2018 18:58
Michael Kocáb (vlevo) a Vilém Čok.
Michael Kocáb (vlevo) a Vilém Čok.

Titulky s texty písní, které zpřístupní koncert lidem neslyšícím nebo se zbytky sluchu, začala používat kapela Pražský výběr. Zařízení ale pomůže i lidem, kteří texty neznají, ale chtěli by si je s muzikanty zazpívat. O novince na české hudební scéně informovala Veronika Cézová, mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

"Myšlenku nosím v hlavě již přes pět let, ale nikdy k tomu z různých důvodů nedošlo. Až letos. Lámal jsem si hlavu, jak do našich koncertů více zapojit publikum. Aby jen pasivně neposlouchali, ale vytvářeli představení s námi," řekl frontman kapely Michael Kocáb. Pozoroval, že lidé znají části textů a zpívají je, ale neznají je dokonale. Inspiroval se prý lidovou zábavou karaoke a dostal nápad pořídit LED obrazovku s titulky.

"Fanoušci jsou už zvyklí na různá světla, video, grafiku, pyrotechniku, ale tohle je něco nového. Jednoduché a s překvapivým efektem. Je to evidentní díra na trhu a divím se, že s tím doposud nikdo nepřišel. Bude to však narážet na ochotu managementu nebo hudebníků samotných, dát si s programováním práci," uvedl.

Pražský výběr s titulky vystoupil na koncertě na hradě Točník, Kocábovi zabralo otitulkování písní 20 hodin, zařízení podle něj stálo 40 tisíc korun. Po vytvoření titulků musí být k dispozici ještě operátor, který celý koncert sleduje obrazovku. "Musí nám pasovat titulky přesně na pusu. A povedlo se! Mám obrovskou radost, že si budou moci užít naše koncerty i lidé se sluchovým handicapem," dodal Kocáb.

Ti se mohou na Pražský výběr přijít podívat v rámci festivalu Hrady.cz 28. července (Švihov), 4. srpna (Rožmberk), 11. srpna (Veveří), 18. srpna (Hradec nad Moravicí), 25. srpna (Bouzov) a 1. září (Bezděz).

Koncert na Točníku navštívila Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR. "Když se zbytky sluchu, které mám, spojí s viděným textem, mohu si poslech hudby užít podobně jako slyšící. Jako nedoslýchavá hudbu poslouchám, ale mám problém rozumět textům," uvedla. Doplnila, že zážitek s textem, který si mohou přečíst, ocení i zcela neslyšící, kteří mají rádi hudbu a vnímají ji prostřednictvím vibrací. Otitulkování textů písní je podle ní krokem vpřed ve zpřístupnění hudebních produkcí lidem se sluchovým handicapem.

"Nerovné podmínky bohužel tito lidé pociťují již u pokladen festivalů," doplnila. Lidé se sluchovým handicapem nepotřebují průvodce jako například nevidomí či lidé na vozíku, proto musejí platit plnou cenu, přestože mají zážitek na hudebních akcích vzhledem k postižení poloviční, dodala.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ