Před 80 lety se narodil polský zpěvák a skladatel Czeslaw Niemen

Kultura
15. 2. 2019 22:06
Polský zpěvák a skladatel Czeslaw Niemen.
Polský zpěvák a skladatel Czeslaw Niemen.

Před 80 lety, 16. února 1939, se narodil polský zpěvák a skladatel Czeslaw Niemen, který byl v 60. letech členem řady avantgardních jazzových a rockových skupin a bývá označován za předchůdce big beatu. Z mnoha jeho děl získala největší proslulost píseň "Dziwny jest ten swiat", která se stala hymnou jeho generace v komunistickém Polsku.

Czeslaw Juliusz Wydrzycki, jak se Niemen jmenoval vlastním jménem, pocházel z dnešního Běloruska, z malé vesnice asi 60 kilometrů od Brodna. V roce 1958 odešla jeho rodina do Polska a poměrně těžce se protloukala životem. Niemen musel nechat školy a jít pracovat do továrny, která vyráběla klavíry. Obdivovatel Vincenta van Gogha pak začal nosit po jeho vzoru klobouk s širokou krempou a napsal na jeho paměť i jednu skladbu.

Začátkem 60. let začal vystupovat jako zpěvák, měl několik vzorů, v jednom z posledních rozhovorů Niemen ale prohlásil, že je jen jediný zpěvák, který ho v životě opravdu ovlivnil - Ray Charles. Niemen měl několik skupin, třeba Nebiesko-Czarni, Akwarele, později Enigmatics, mohl často vyjíždět na Západ a především ve Francii byl jako doma.

V roce 1967 natočil svou snad nejslavnější píseň "Dziwny jest ten swiat", kde mimo jiné zpívá: "Divný je tenhle svět,/ svět lidských věcí,/ až je někdy stydno přiznat si to./ Avšak často je tomu tak,/ že někdo slovem zlým/ zabíjí tak jako nožem."

Koncem 60. let pak objevil polského prokletého básníka a malíře Cypriána Norwida (1821-1883), jehož tvorba jej doprovázela po zbytek jeho umělecké dráhy. Norwid mu byl blízký rozervaností i poetikou romantismu.

Niemen často jezdil do českých zemí i na Slovensko zejména poté, co v roce 1969 vyšlo album Enigmatic. V letech 1972-1974 natočil několik desek pro firmu Columbia s muzikanty ze slavné polské skupiny SBB a jednu s výkvětem nejlepších světových jazzmanů. Později propadl kouzlu syntezátorů a na některých deskách ani nezpíval.

Po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 se Niemen překvapivě objevil v televizi s prohlášením, které jej schvalovalo. V hysterii podezíravé doby tak udělal protikomunistický odboj z Niemena zrádce. V 90. letech pak těžko vysvětloval, že v té době koncertoval ve Švédsku a televize využila jakéhosi starého materiálu, který podle svých potřeb sestříhala. Niemen se ale poté stáhl do ústraní a stále méně koncertoval a nahrával. Stal se z něj samotář, či (jak sám říkával) "minimalista".

Niemen účinkoval jako herec ve Wajdově Veselce, ke které zkomponoval i hudbu, jeho písně a skladby zněly v dalších filmech i v divadle. V Polsku byl známý i svými grafickými pracemi vytvářenými s pomocí počítače.

Zemřel ve Varšavě 17. ledna 2004 ve věku 65 let.

Autor: ČTK Foto: ČTK , RYSZARD OKONSKI

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ