Primavera Sound: závěrečný hlučný večírek

Kultura
26. 5. 2013 13:00
Festival opět překonal loňský návštěvnický rekord.
Festival opět překonal loňský návštěvnický rekord.

Sobotním večerem vyvrcholil letošní ročník barcelonského festivalu Primavera Sound, který se do historie zapíše jako jeden z nejchladnějších. Žánrově šlo o nejpestřejší den, zároveň  ovšem dost často byla na návštěvnících patrná únava a přesycenost hudbou.

Naštěstí se, stejně jako v pátek, nevyplnily předpovědi počasí, a z honících se mraků nespadla ani kapka. Za to foukal ostrý a studený vítr od moře a všichni tak byli tentokrát nabaleni už od odpoledne.  Větrné počasí se také často negativně podepisovalo na zvuku, a pokud se přičte fakt, že poměr soustředěných posluchačů se zmenšoval na úkor těch, kteří si hudbu už jen  vychutnávali jako pouhou zábavu, doplněk k tanci a konzumaci, pak to měly sobotní kapely o něco těžší.

Wu-Tang Clan kolektivně rozhýbali dav.Mnohé bloky se tak nesly v nekompromisním duchu. Za Band of Horses z amerického Seattlu museli zaskočit a znovu vystoupili Deerhunter, protože kapele nedovolila přicestovat americká tornáda, a finále jejich bloku bylo pak doslova apokalyptické: kapela ho ukončila mnohaminutovým běsněním zpětných vazeb. Jak se ale ukázalo později, ještě mají stále co dohánět. Na doslova nervní kytaru a kombinaci zběsilosti s křehkým dívčím zpěvem zas vsadili Thee Oh Sees, u nás prakticky neznámá čtveřice ze San Francisca, která však zde přilákala početný dav. Hodně členitá a rytmicky důrazná kapela ho pak řádně rozhoupala.

Hip hop nebývá na Primaveře častým hostem, ale u Wu-Tang Clan bylo patrné, že tu zdaleka nejsou jen pro zpestření. Naštvaný, "oldschoolový" projev rozhoupal několikatisícový dav a minimalistický hudební základ připomněl doby minulé. Je ovšem otázkou, jestli to v dnešní době zvukových možností není už opravdu až příliš velké retro, a zda formace poněkud nezaspala dobu, ukolébaná přízní věrných fanoušků.

Jednoznačným králem sobotního dne se ale stal Nick Cave. Spolu s inovovanými The Bad Seeds, do jejichž řad se vrátil - jako druhý klávesista a perkusista - někdejší člen Barry Adamson, se představil v nadprůměrné formě, a větší dav pod pódiem než on, měli za celý festival nejspíš jen Blur. Cave, celý v černém, od počátku nikoho nenechal na pochybách, kdo tu má všechny omotané kolem malíku. Nevydržel chvilku na místě, a poměrně brzy se pustil až k pódium chránícímu koridoru, kde si podával ruce s fanoušky a objímal s fanynkami. Část písní pak odzpíval i v pololeže na zádech, podepřen rukama diváků.

Nick Cave & The Bad Seeds byli vrcholem sobotní noci.Začal písněmi z aktuálního alba, ale brzy došlo i na letité hity Red Right Hand a The Weeping Song. Vedle frontmana pak byl jako obvykle nejčinorodějším mužem pódia tradičně vousatý Warren Ellis, střídající kytaru, housle, flétnu a klávesy. Některé starší skladby, jmenovitě Mercy Seat nebo Jack the Ripper, dostaly v aktuální sestavě nezvyklé aranže, a třeba výtečně vygradovaná Stagger Lee dostala až osudový rozměr. Finále pak nezvykle obstarala křehká titulní skladba aktuálního alba Push The Sky Away.

K poměrně zajímavému paradoxu došlo u bloku Liars. Ti na scénu Pitchfork přilákali větší dav, než byla schopná pojmout, ale při vystoupení se zacyklili v jakémsi minimalistickém elektronickém kolovrátku s archaicky rovným rytmem, takže mnozí příchozí zase po chvíli znuděně odcházeli. Dříve rytmicky bohatá kapela je tak v současnosti v zajetí pravého opaku. To Crystal Castles své taneční beaty alespoň rozbušili do ohlušující hlasitosti, a spolu s jednoduchými, ale až hymnickými melodiemi, proměnili svůj blok v regulérní party.

Závěr na největší scéně Heineken patřil oživeným My Bloody Valentine. Irská kapela sice na pódiu patřila k nestatičtějším vystupujícím vůbec - členové většinou stáli nehnutě na místě a pouze"řezali" do kytar - ale za to rozpoutala takové hlukové běsnění, jaké na zbytku festivalu nemělo obdoby. Stěny kvílejících zpětných vazeb a ohlušující rachot si ale i po třetí hodině ranní užily tisíce lidí. A kapela, která se 10. června chystá poprvé i do Prahy ( seriózní varování všem - špunty do uší jsou do uzavřeného prostoru naprostá nutnost), byla tak pro mnohé vynikající tečkou.

V neděli a počátkem týdne ještě do festivalového programu patří série klubových koncertů, ale už v prvním červnovém týdnu se pořadatelé chystají spustit předprodej na příští ročník. Na ten letošní nakonec podle jejich informace dorazilo celkem 170 tisíc návštěvníků, a zdá se tak, že ohledně kapacity areálu a dalších problémů, pro další směřování festivalu bude dost možná zlomový.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ