Ruská punková skupina Pussy Riot, která se stala zapřisáhlým nepřítelem prezidenta Vladimira Putina, přijela do Londýna s výstavou a divadelním přestavením o zážitcích dvou svých členek v ruských věznicích. "Protestní umění je způsob, jak změnit věci," řekla Marija Aljochinová. Ta strávila v trestaneckém táboře na Uralu 21 měsíců za účast na slavné "punkové modlitbě" Pussy Riot proti Putinovi v moskevské katedrále před prezidentskými volbami v roce 2012.
Skupina je součástí představení ruského protestního umění za posledních 25 let na výstavě Art Riot, otevřené do konce roku v londýnské galerii Saatchi. Výstava připadá i na sté výročí bolševické revoluce v Rusku.
"Nečekali jsme, že skončíme ve vězení, anebo že se staneme předmětem tak velké pozornosti," vrátila se Aljochinová k epizodě z roku 2012. "Důležité je podnikat věci, aby se vidělo, co se děje. Všechny velké věci byly zpočátku malé," poznamenala.
Další členka Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová, která byla také uvězněna za "modlitbu proti Putinovi", vypráví příběh těchto událostí ve fascinující divadelní hře. "Bylo velmi důležité, aby se lidé dozvěděli, že to, co se stalo nám, se může stát komukoliv," vysvětlovala ještě v létě.
Ani představení, ani výstava by podle Aljochinové nemohly být nikdy předvedeny v Rusku.
"Když se politika hrouží a chybí svobodná média, umělec zůstává posledním svobodným člověkem, který říká vládě pravdu a nemá strach," tvrdí kurátor výstavy Marat Gelman, podle kterého je v expozici důležité nejen umění, ale i sám umělec.
Tento ruský galerista, proslulý provokativními projekty, byl sesazen z funkce ředitele muzea současného umění v Permu kvůli skandálu okolo výstavy utahující si ze zimní olympiády v Soči 2014.
Mezi vystavenými díly jsou videa s vystoupeními Pussy Riot a obří portréty punkerek v příznačných barevných kuklách. Výstava vzdává také poctu výtvarnému umělci Olegu Kulikovi, známému svými performancemi ve stylu "člověk-pes" coby reminiscencí na život v Rusku po rozpadu Sovětského svazu, a Pjotru Pavlenskému, momentálně vyšetřovanému kvůli pokusu o podpálení ústřední banky ve Francii, kde získal azyl.
"V jednom vtipu se říká, že se v Rusku rodí hodně talentů, ale mnoho jich tam neumře," říká Gelman o údělu ruských umělců, který v emigraci představují "velmi mocnou" kulturní sílu. Ale i tak Rusko podle něj zůstává úžasnou uměleckou líhní. Anebo, jak tvrdí Aljochinová: "Vše je možné!"