Původní český Dracula slaví úspěchy i v Japonsku

Kultura
16. 8. 2014 15:36
Daniel Hůlka jako Dracula (2003).
Daniel Hůlka jako Dracula (2003).

V Divadle Bunkamura v Tokiu s kapacitou 2200 diváků odstartovala série představení muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. V licenci společnosti Provox music publishing ho uvádí korejská společnost M Musical Art.

"Dlouhotrvající ovace vestoje prvních repríz jsou příslibem úspěchu tohoto původního českého muzikálového projektu v asijských zemích," řekl telefonicky zástupce společnosti Provox Jiří Paulů. Největším problémem v Japonsku i v Koreji je podle něj vůbec možnost získat nájem v divadle. "Producent zatím dostal prostor na srpen k uvedení 25 repríz, představení se proto hraje i dvakrát denně," řekl Paulů, který jedná o dalších možných uvedeních nejen v Japonsku a v Koreji, ale i v Číně.

Tisková konference k premiéře muzikálu Dracula (1995). Zleva: Karel Svoboda, Lucie Bílá, Daniel Hůlka a Pavel Vítek.Dracula byl vůbec prvním českým muzikálem uvedeným na asijském trhu. V Koreji měl premiéru už v roce 1997 a otevřel dveře dalším projektům; v roce 2007 Hamletovi Janka Ledeckého či o dva roky později muzikálu Jack Rozparovač skladatele Vaša Patejdla.

Jihokorejský Soul je všeobecně považován za Mekku tohoto žánru a lakmusový papírek muzikálových projektů. Když se Ledecký po zkouškách před premiérou ocitl na skok v Praze, s uspokojením kvitoval, že se Hamlet v předprodeji dostal na druhé místo z 68 muzikálů, které se v tomto desetimilionovém městě tehdy denně uváděly.



Dracula se vrátil do Soulu i v letech 2000 a 2006. Polská jazyková verze se zařadila do repertoáru hudebního divadla v Gdyni, v ruštině ho uváděli v roce 2002 v moskevském Akademickém divadle. První uvedení německé verze bylo 30. dubna 2004 před švýcarským publikem v Basileji. Krátce nato se Dracula představil v německém amfiteátru pro 2500 diváků v Tecklenburgu. V listopadu 2005 následovala premiéra vlámské verze v Antverpách, v srpnu 2006 Draculu viděli v Lichtenštejnsku a o čtyři roky později v Rostocku, připomněl Paulů. Podle něj se s úspěchem setkaly i reprízy v Bratislavě a Prešově.

Iveta Bartošová (uprostřed) jako kněžna Adriana.Původní dílo Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese je dosud nejúspěšnějším muzikálovým projektem v Praze z hlediska počtu diváků. V Kongresovém centru mu při 916 reprízách tleskalo milion a čtvrt lidí. Obnovenou premiéru měl v roce 2009 v Divadle Hybernia. Znovu se v Česku objevil před jedenácti lety, ale obdobné popularity nedosáhl.

Roli "pána démonů" ztvárnil Daniel Hůlka, který se posléze objevil i v dalším Svobodově díle Monte Cristo. Nejvíce repríz však měla v Praze v 90. letech rocková opera Jesus Christ Superstar - 1288. Vzhledem k menší kapacitě divadla Spirála ji zhlédlo "jen" 850 tisíc lidí. Všichni autoři Draculy už zemřeli. Textař Zdeněk Borovec v roce 2001, skladatel Karel Svoboda si vzal život o šest let později a Richard Hes prohrál svůj boj s rakovinou letos v únoru.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, HROCH Pavel

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ