Rakouskému herci a režisérovi Otto Schenkovi udělila Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU) čestný doktorát. Ve světě pomohl prosazovat českou operu a jeho práce je spjata s hudebním skladatelem Leošem Janáčkem. Schenk se tak stal patnáctou osobností, která dostala od akademie její nejvyšší ocenění, řekl při předávání v Divadle na Orlí děkan Hudební fakulty JAMU Jindřich Petráš.
"Vážíme si toho, že v rozsáhlém soupisu Schenkových operních děl jsou i čtyři klenoty z tvorby českých skladatelů. Jsou to Příběhy lišky Bystroušky a Její pastorkyňa od Leoše Janáčka, Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany a Rusalka od Antonína Dvořáka," uvedl Petráš. Schenkovu inscenaci Rusalky převzala Metropolitní opera v New Yorku. Bylo to v roce 1993 a hrála se až do roku 2014.
Její Patorkyňa se stala první operou, kterou sedmaosmdesátiletý autor zrežíroval pro Vídeňskou státní operu. "Pastorkyňa byla pro tehdejší publikum poněkud zvláštní a dost jsme se obávali, zda bude přijata, měla ale velký úspěch," řekl Schenk.
Pro stejné divadlo v roce 2014 režíroval i Příhody lišky Bystroušky. "Když jsem s Janáčkem jako operní režisér začal, chtěl jsem s ním i skončit," dodal vídeňský rodák.
V roce 1957 připravil Schenk svoji první operní režii, kterou byla Mozartova Kouzelná Flétna. Působil v milánské opeře La Scala i v Metropolitní opeře v New Yorku. V průběhu 70. a 80. let byl Schenk jedním z nejžádanějších operních režisérů na světě.
JAMU svými čestnými doktoráty neplýtvá. Mezi dalšími čtrnácti lidmi, kteří toto ocenění získali, jsou například dramatik a exprezident Václav Havel, divadelník Jiří Suchý nebo slovenská herečka Emília Vášáryová.