Rolling Stones Polákům zaplatí, aby si mohli zahrát
24.07.2007 17:18
Část výtěžku ze zítřejšího koncertu ve Varšavě rozdají Rolling Stones pozůstalým po šestadvaceti obětech nedávné nehody polského autobusu ve francouzských Alpách, oznámila pořádající agentura Viva Art.
Kapela se snaží nejen o dobročinnost, ale i rozptýlit pochybnosti, zda je vhodné, aby rock´n´rollové orgie uspořádala poslední večer polského státního smutku.
Stones chtějí show na varšavské dostihové dráze Służewiec odehrát. Na konečné rozhodnutí prezidenta Lecha Kaczyńského, který třídenní státní smutek vyhlásil v pondělí, netrpělivě čeká na 40 tisíc fanoušků, kteří už mají vstupenky.
Odvolán už byl gdańský koncert zpěváka Roda Stewarta, shodou okolností bývalého spoluhráče kytaristy Stones Ronnieho Wooda.
Vůle vystoupit i za uvedenou cenu svědčí o tom, jak moc hraní Stones baví, což byl mimochodem pocit dominantní při brněnské show: Nad obvyklými ďábelskými grimasami „zlých hochů“ (všichni přes šedesát) letos zřetelně vítězilo setrvalé a neskrývané veselí.
Ze zvláštního cynismu vůči Polákům nelze Stones vinit. Smrt kolem nich chodí od šedesátých let, pietu ale zjevně nepovažují za přijatelný důvod pracovní neschopnosti.
V roce 1969 neodvolali vystoupení v londýnském Hyde Parku, byť jen dva dny před ním zemřel jejich nedávný člen Brian Jones. Zpěvák Mick Jagger přednesl na jeho počest verše romantického básníka Percyho Shelleyho a tím to bylo pro veřejnost odbyté.
Touha po zisku za tím nebyla, protože v Hyde Parku Stones hráli zdarma a na vlastní náklady.
Když před koncem roku umíral Mickův otec Basil, frontman si z americké části turné Bigger Bang odskočil, strávil s otcem poslední chvíle, na další štaci se dostavil včas a připraven.
Před měsícem kapelou otřásla smrt dvou mužů z týmu, s nimiž se v Madridu zřítilo rozestavěné pódium, uvažovat o přerušení turné ji ale ani nenapadlo.
Také dobročinnost není u Stones nová. V roce 1990 odehráli pražskou zastávku turné Urban Jungle coby humanitární akci u příležitosti pádu komunismu. Za vstup se platilo symbolicky necelých tři sta korun, tržba při asi stotisícové návštěvě tak mohla dosáhnout kolem pětadvaceti milionů korun.
Po zaplacení nákladů včetně rozmarů hédonistických hvězd nezbylo nic kromě lístků „za hubičku“.
Při obvyklé návštěvě utrží Stones za vystoupení desítky milionů korun. Na rozdávání nemusí zbýt mnoho: Z tržby je třeba odečíst náklady na dopravu techniky osmdesáti kamiony, personálu desítkami autobusů, samotných hvězd leteckým speciálem, za pyrotechniku, za rozmařilý život v zákuslisí... Asi proto promotér neřekl, kolik Stouni truchlícím rozdají.
Na snímcích: (1) Keith Richards na budapešťském koncertu turné A Bigger Bang 20. července; (2) brněnské výstaviště 22. července; (3) Keith Richards s Ronem Woodem ve Varšavě, 23. července.
Foto: (1) Reuters, (2) ČTK, (3) AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.