Ruský orchestr oslaví v Praze vítězství nad Napoleonem

Kultura
10. 11. 2012 11:37
Orchestr uvede skladby od Čajkovského i Beethovena.
Orchestr uvede skladby od Čajkovského i Beethovena.

Čajkovského Slavnostní předehra 1812 připomene 11. listopadu v pražském Obecním domě v podání Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského (VSO) 200. výročí porážky Napoleonových vojsk v Rusku. Pod taktovkou Vladimíra Fedosejeva nejstarší ruský orchestr provede také Čajkovského Serenádu pro smyčcový orchestr a Beethovenovu třetí symfonii Eroica.

"Letošní pražský koncert Velkého symfonického orchestru P.I. Čajkovského v rámci evropského turné je dvojnásobně významnou událostí. Připomíná 200. výročí vítězství Ruska ve Vlastenecké válce a zároveň je poctou památce hrdinů padlých na bojištích napoleonských válek," uvedl velvyslanec Ruské federace v ČR Sergej Kiselev. Dodal, že vystoupení VSO v Praze je významnou událostí na poli česko-ruských kulturních vztahů.

Orchestr vznikl v roce 1930 jako první Symfonický orchestr národního rozhlasu a televize, je nejstarším ruským symfonickým tělesem. Hlavním dirigentem souboru je již od roku 1974 Fedosejev. VSO v Praze bude koncertovat již počtvrté, jeho první vystoupení se uskutečnilo v roce 2006 v rámci festivalu Pražský podzim. Následovaly koncerty v roce 2008 a 2010, kdy bylo pražské vystoupení součástí jubilejního evropského turné k 80. výročí založení souboru.

Orchestr uvede skladby od Čajkovského i Beethovena.

"Na vystoupení v Praze se velmi těšíme, máme tohle město rádi, je nám velmi blízké," sdělil Fedosejev, který se v metropoli představil již v 70. letech v čele Symfonického orchestru Československého rozhlasu na svém prvním zahraničním angažmá.

Napoleonovo ruské tažení, v ruské historiografii označované jako Vlastenecká válka, byla vojenská operace, jež skončila zničením Napoleonovy armády. Tažení trvající od 24. června do 2. prosince 1812 se stalo katastrofou, která stála Francii a její spojence přes půl milionu mrtvých vojáků.

Oslavám vítězství věnuje ruská vláda velkou pozornost. V rámci připomenutí těchto významných dějinných událostí například vyrazila z Moskvy do Francie jezdecká jednotka donských Kozáků, kteří se na 20 hřebcích vypravili po téže trase, jakou jela v roce 1812 jednotka kozáků vedených atamanem Platovem. Kozáci tehdy pronásledovali vojáky Napoleonovy armády a za dva měsíce urazili tři tisíce kilometrů z Moskvy přes Bělorusko, Polsko a Německo až na zámek Fontainebleau ve Francii.

Vlastenecká válka inspirovala i další umělce. Nejznámějším dílem se stal román Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír.

Autor: ČTK Foto: www.bso.ru

Další čtení

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ