Savall představí dějiny Jeruzaléma. Koncert zahájí Fanfáry z Jericha

Kultura
28. 5. 2018 18:32
Uznávaný interpret autentické staré hudby Jordi Savall.
Uznávaný interpret autentické staré hudby Jordi Savall.

Dějiny Jeruzaléma jsou dějinami mnoha kultur a návštěvníci pondělního koncertu Pražského jara v Rudolfinu si je projdou za pomoci hudby. Členové ansámblů Hesperion XXI a La Capella Reial de Catalunya představí hudbu, která boří předsudky. Informoval o tom autor projektu Jeruzalém a uznávaný interpret autentické staré hudby Jordi Savall.

Rodák z katalánského města Igualada svá slova o boření předsudků dokazuje tím, že se v projektu Jeruzalém obklopil hudebníky židovskými, křesťanskými a muslimskými z Izraele, Palestiny, Řecka, Sýrie, Arménie, Turecka, Anglie, Francie, Španělska, Itálie a Belgie.

Koncert symbolicky zahájí i zakončí Fanfáry z Jericha hrané na historické trubky a bubínky. "Hudba měla v minulosti sílu zbořit hradby a pro nás je symbolem boření hradeb mezi lidmi," uvedl Savall, který často zdůrazňuje přesah muziky a její moc ovlivňovat dějiny.

Jako příklad uvedl příběh, kdy v roce 1941 žid rumunského původu Shloma Katz žádal před svou smrtí v koncentračním táboře v Osvětimi, aby si mohl zazpívat píseň za zemřelé Bože milostiplný. Provedení písně oslovilo sloužícího německého důstojníka natolik, že Katze ušetřil a umožnil mu útěk z vyhlazovacího tábora. Nahrávka písně, která vznikla o několik let později, zazní i v Rudolfinu.

Večerní koncert v různých jazycích nabídne písně připomínající proroctví apokalypsy a posledního soudu, Jeruzalém jako židovské, křesťanské, arabské i osmanské město, jako místo poutníků, útočiště i místo tří náboženství a odlišných kultur.

Snahu o komplexní pohled na dějiny a snahu o objektivní pohled na místní problematiku dokládá v programu i zařazení první výzvy papeže Urbana II. ke křížové výpravě v roce 1095 ukazující pokrytectví a neoprávněný pocit nadřazenosti křesťanského světa. "Jsem rád, že program zazní právě v Praze, která je důkazem respektu různých kultur," řekl Savall, podle kterého strany různých sporů nikdy nedojdou ke smíření, pokud neuznají své vlastní chyby.

Platí to i pro současnou politickou situaci ve Španělsku. "Bráním právo Katalánců rozhodovat o své kultuře a politice," dodal.

Na Pražském jaru Savall vystoupil v roce 2004 a 2009 s Nederlands Blazers Ensemble a na samostatném recitálu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ