Simon a Garfunkel. Své poslední společné album vydali před 50 lety

Kultura
26. 1. 2020 07:00
Duo Simon & Garfunkel.
Duo Simon & Garfunkel.

Jejich písně s krásně se doplňujícími vokály a básnickými texty jim zajišťuje publikum už po několik generací. Přitom američtí písničkáři Paul Simon a Art Garfunkel spolu vystupovali jen několik let. Duo Simon & Garfunkel vydalo pět společných studiových alb a poté se rozpadlo a každý z nich se vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Před 50 lety, 26. ledna 1970, vydala dvojice své poslední, ale podle většiny posluchačů i kritiků nejlepší album Bridge over Troubled Water (Most přes rozbouřené vody).

Album je označováno za přelomové a jako jedno z nejlepších v rockové historii. Získalo několik cen Grammy, dobylo hitparády v řadě zemí a po celém světě se ho prodalo na 25 milionů kusů. Obsahuje hity jako Bridge over Troubled Water, Cecilia nebo Boxer. V asi nejprestižnějším žebříčku hudebního magazínu Rolling Stone 500 nejlepších alb historie populární hudby se umístilo na 53. místě. O to více byly miliony fanoušků rozčarovány, když se slavné duo po vydání alba rozpadlo.

Simon i Garfunkel, kterým je dnes 78 let, vyrůstali v newyorské čtvrti Forest Hills, chodili do stejné školy a oba jsou židovského původu. Seznámili se v roce 1953, o čtyři roky později si založili duo Tom and Jerry a okusili první úspěch s malým hitem Hey Schoolgirl. Poté se jejich cesty na čas rozešly, věnovali se studiím a sólovým kariérám, a v roce 1964 vydali své první společné album Wednesday Morning, 3 A.M., které přineslo dobový folk s jednou kytarou. Druhé Sounds Of Silence (1966) přijalo tehdy ještě do jisté míry avantgardní folkrockový zvuk a vyneslo dvojici do čela této scény.

Jejich písničky Mrs. Robinson a Sounds of Silence, která vyšlo již na první desce, vyprovodily ke slávě trpkou komedii Absolvent s Dustinem Hoffmanem o vzpouře studenta Bena proti hodnotovému žebříčku jeho rodičů. Z filmu se stal generační snímek konce 60. let.

Na třetí desce Parsley, Sage, Rosemary And Thyme (1966) zněly orchestrální instrumentace a řádka dalších písňových perel Simona se Scarborough Fair/Canticle v čele. I přes vrstevnatá studiová aranžmá však koncerty dvojice zůstávaly v komorním zvuku jak v čase jejich hraní po kavárnách Greenwich Village.

V té době již pomalu chystali své dva mistrovské kusy. Alba Bookends (1968) a Bridge over Troubled Water (1970) se umístila na prvních příčkách amerických i britských žebříčků a přinesla řadu silných momentů jak v obrazných textech, tak v typické dvojhlasé interpretaci a aranžmá, které zahrnovalo prvky všech předchozích tvůrčích etap dvojice - folkové, rockové i mainstreamové.

Dvojici se i přes úspěchy vyhýbaly skandály všeho druhu typické pro generaci 60. let, stejně jako extravagance v image. A přesto Simona a Garfunkela poslouchali v době jejich největší slávy snad všichni. Nebyli proti mysli ani hippies, na jejichž festivalu v Monterey (1967) úspěšně účinkovali.

Spekulace o rozpadu

Bridge Over Troubled Water vydala společnost Columbia Records, má necelých 37 minut a obsahuje 11 písní. Kromě nejslavnějších hitů jako jsou Bridge over Troubled Water, Cecilia nebo Boxer zaujala i přepracovaná peruánská píseň El Cóndor Pasa (If I Could) nebo orchestrální Keep the Customer Satisfied. Kvůli nahrávání desky dokonce odmítli účast na slavném festivalu Woodstock, který se konal v srpnu 1969.

Počáteční kritiky však nenapovídaly tomu, že právě vyšlo jedno z nejlepších a nejoriginálnějších alb v historii. Anglický novinář Richard Williams například v Melody Makeru napsal, že deska obsahuje pár "nudných okamžiků", které ale "stojí za to vydržet, aby se posluchač dostal k hudebním klenotům, které je obklopují".

O důvodech rozpadu dvojice se dodnes vedou spekulace. Podle jedné z teorií ve dvojici panovalo tvůrčí napětí, protože Garfunkel se cítil být zastíněn autorským talentem Simona, který psal většinu písní. Nejvíce se údajně rozcházeli v podobně a zvuku asi nejslavnější písně Bridge over Troubled Water.

Po rozchodu si Garfunkel splnil svůj dávný sen a objevil se jako herec ve filmech Hlava 22 (1970) nebo Tělesné vztahy (1971), kde si zahrál s Jackem Nicholsonem. Oba také pokračovali ve svých sólových drahách a i po rozpadu se ještě několikrát sešli na pódiu, třeba na památném koncertu v newyorském Central Parku v roce 1981, který vidělo půl milionu lidí. V České republice vystoupili oba sólově, Garfunkel v letech 1997 a 1998, Simon v letech 1991 a 2016.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PIER PAOLO CITO

Další čtení

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

V Praze dnes začíná multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ