Slavný skladatel Morricone představil v Praze své skladby

Kultura
14. 7. 2011 19:32
Ennio Morricone při vystoupení v Praze.
Ennio Morricone při vystoupení v Praze.

Několikanásobným bouřlivým potleskem vstoje ocenilo publikum legendárního italského skladatele a dirigenta filmové hudby Ennia Morriconeho. V beznadějně zaplněné Smetanově síni Obecního domu stanul poprvé v Česku za dirigentským pultem, odkud řídil Český národní symfonický orchestr v nejslavnějších skladbách své kariéry.

Dvaaosmdesátiletý držitel Oscara za celoživotní dílo zvedl nadšené posluchače čtyřikrát ze sedadel a jako přídavky zopakoval ukázky z filmů Oběti války, Ostrov v ohni a Mise.

Více než dvouhodinový koncert se ve stejném programu bude opakovat v pátek. I na něj byly vstupenky dlouho dopředu vyprodány. Festival Prague Proms se pořádá v Praze od 21. června a skončí 23. července gospelovým koncertem Gospel Showcase.

První polovinu dnešního večera vyplnila jedna z Morriconeho nejnovějších skladeb, kantáta Vuoto D'Anima Piena, kterou zkomponoval před třemi lety. Vznikla k tisíciletí chrámu ve městě Sarsina na texty italských i světových mystiků. V Praze zazněla v české premiéře. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno, jehož čtyři sboristé v předních řadách v jedné z náročných částí skladby sbor pomohli dirigovat.

Známých filmových melodií se publikum dočkalo po přestávce. Byly rozděleny na válečné a sociální téma, poctu Mauro Bologninimu a Sergiu Leonemu a jeho spaghetti westernům. Zazněly například ukázky z oscarových filmů Bitva o Alžír, Podivné vyšetřování, Jak tvrdí Pereira, Oběti války, Ostrov v ohni nebo Tatarská poušť.

K vrcholům koncertu patřilo uvedení populárních skladeb z westernů Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě, na nichž Morricone spolupracoval s Leonem. Právě tato hudba jej proslavila, bez spaghetti westernů by zřejmě nikdy nedosáhla takové popularity. Filmoví fanoušci mohli zavzpomínat v závěru koncertu i na úspěšný oscarový snímek Mise, z něhož zazněly tři skladby.

Morricone řídil Český národní symfonický orchestr v nejslavnějších skladbách své kariéry.V loňském prosincovém rozhovoru Morricone uvedl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se řídil zejména metodou a přesností. Tehdy v Hostivaři natáčel s ČNSO hudbu k dvoudílnému italskému televiznímu filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.

Morricone vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara. Velké naděje vkládá do jednoho ze svých čtyř dětí, syna Andrey, který je rovněž filmovým skladatelem a dirigentem. Manželka Maria, s níž je 55 let ženatý, jej doprovázela na všech pražských zkouškách orchestru a přihlížela i dnešnímu koncertu.

S režisérem Leonem spolupracoval na celé řadě filmů, známou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ