Době prázdnin a okurkové sezoně vždy hudební průmysl vzdoroval množinou zaručeně letních hitů. TÝDEN vybral desítku těch, které si z historie stojí za to připomínat, ačkoli od vzniku mnohých už uplynula doba delší než dlouhá.
Pod pojmem "letní píseň" si bezesporu každý představí něco jiného. Mohou to být všudypřítomné odrhovačky, jako byly Lambada či Macarena, ale také na první signální útočící a jak hurikán se diskotékami řítící Everybody někdejšího švýcarského idolu středoevropských pubescentních dívek, známého jako DJ Bobo.
The Beatles: Here Comes The Sun (1969)
Nejznámější autorské dílo George Harrisona pochází z alba Abbey Road a traduje se, že ho složil na zahradě při návštěvě Erika Claptona a na jeho kytaru. Zajímavé je, že ačkoli má až bezstarostně uvolněný podtón, Harrison v době jeho vzniku rozhodně neprožíval šťastné období, přičemž problémy s policií kvůli držení marihuany nebo vleklé bolesti krku ústící v operaci krčních mandlí, byly jen jedněmi z mnoha problémů.
The Beach Boys: Surfin' USA (1963)
Je-li nějaký interpret přímo synonymem letní písní, pak jsou to rozhodně mistři vokálů, v jejichž repertoáru by se našlo hned několik kandidátů. Klasický rokenrol Chucka Berryho Sweet Little Sixteen, který zazněl třeba v Saturday Night Beech-Nut Show v roce 1958, opatřil textem Brian Wilson o pět let později.
Laid Back: Sunshine Reggae (1982)
Tuhle zdánlivě karibskou písničku, která je natolik pozitivní, že to mnohé až irituje, vyprodukovala překvapivě kapela z Dánska. A ačkoli vydala řadu alb, zůstala jejím jediným hitem.
Kid Rock: All Summer Long (2008)
Takzvaný mash-up spojuje poměrně invenčním způsobem skladbu Werewolves of London od Warrena Zevon a hymnu všech jižanských rockerů Sweet Home Alabama skupiny Lynyrd Skynyrd. Mix doplňuje textový koncentrát vší myslitelné letní nostalgie.
Daft Punk: Get Lucky (2013)
Pro skladbu z úspěšného čtvrtého alba se francouzské taneční duo spojilo s Pharrellem Williamsem a v odlehčeném popěvku oživilo časy, kdy tančírnám vládlo disco. Vyvolalo to řadu parodií a posměšných verzí, ale výsledkem byl útok na špičky hitparád ve 32 zemích a více než devět milionů prodaných kusů.
CELÝ ČLÁNEK A DALŠÍ VYBRANÉ PÍSNĚ NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NYNÍ V PRODEJI.