Britský tenorista světového formátu Ian Bostridge otevřel vystoupením ve Stavovském divadle 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Ve dvouhodinovém programu nazvaném Hlas Händelův představil výběr z díla Georga Friedricha Händela. Doprovodilo ho britské těleso Orchestra of the Age of Enlightenment, orchestr "doby osvícenství", který získal renomé hrou na historické nástroje.
Nadšené publikum ocenilo tenoristův pražský debut ovacemi vstoje. Dočkalo se též jednoho přídavku opět z Händelovy tvorby.
Bostridge v Praze koncertoval poprvé. Zaměřuje se na oratorní a písňové recitály, barokní i novodobé autory. Pro vystoupení ve Stavovském divadle si zvolil kupříkladu předehru k oratoriu Mesiáš, árii Jupitera z oratoria Semele a další výběr z tvorby jednoho z největších barokních skladatelů. "K jeho hudbě pociťuji skutečnou náklonnost jak kvůli svému ponoru do kultury 18. století, tak díky dlouhým zkušenostem z jejího zpívání," řekl.
Opeře se začal profesionálně věnovat až po ukončení univerzitních studií filozofie a historie. Debutem v roce 1994 jako operní sólista na Edinburském festivalu úspěšně odstartoval svou celosvětovou kariéru. Třiačtyřicetiletý tenorista je známý svým výrazným expresivním zpěvem a respektem vůči jazyku a textu. Věnuje se téměř výhradně barokním a soudobým autorům, Mozartovi a Brittenovi, Schubertovi a dalším romantikům. Händelovy árie, které dnes zpíval, vydal letos na nové kompaktní desce.
Orchestr doby osvícenství, doprovázející dnes večer Bostridge, se již dvacet let řadí mezi tělesa vnášející nový pohled a výrazové prostředky do vážné hudby. Svou hrou na dobové nástroje a autentickou interpretací skladeb dokáže "vdechnout" klasickému repertoáru nový výraz i energii.
Festival bude trvat do 18. listopadu a každý týden nabídne koncerty různých hudebních žánrů, jakými budou například ruský patriarchální sbor Drevněrusskij Raspěv či portugalská zpěvačka Ana Mouraová.
Ilustrační foto: archiv