<span>United Islands</span> pozvaly kvalitní "nekomerční" interprety

Kultura
23. 3. 2009 09:55
Longital - osobité duo z Bratislavy.
Longital - osobité duo z Bratislavy.

Longital - osobité duo z Bratislavy.Pořadatelé festivalu United Islands of Prague odtajnili program. Jelikož v minulosti se osvědčila dramaturgie zaměřená na „levnou kvalitu", i letošní ročník dá přednost hodnotným, byť médii většinou opomíjeným projektům.

Již pošesté proběhne na ostrovech v proudu Vltavy, na nábřežích i v klubech v centru Prahy festival United Islands Of Prague. Kdo si chce užít dobré muziky a přitom nesahat do peněženky (vstupné je zdarma), měl by si do diáře poznamenat data 18. až 20. června.

V programu nepřehlédněte:

 

Almasäla - projekt zpěvačky Palomy Povedano Díaz.

Almasäla - projekt zpěvačky Palomy Povedano Díaz, bývalé členky španělské skupiny Ojos de Brujo. Svérázné spojení flamenca, afro-kubánské hudby, soulu a elektroniky.

 

Orka - svérázná parta z Faerských ostrovů, která si vyrobila část nástrojů z předmětů a materiálů, které na pobřeží vyvrhl příboj, zajímavě pracuje s elektronikou i „industriálními" zvuky a vysloužila si příměr „venkovská reinkarnace Einstürzende Neubauten".

 

N.O.H.A. neboli Noise Of Human Art - v Česku již známá nadnárodní (Německo, Česko, USA, Španělsko) klubová formace, snažící se o vlastní pohled na breakbeat a drum&bass obarvený ethno prvky

 

Sammy Decoster - francouzský písničkář v hudebním sáčku, které by slušelo i Nicku Caveovi - či spíše díky romantické rozervanosti a zároveň využití banja a prvků country Frankovi Toveymu & The Pyros blahé paměti.

 

Raphael Wressnig - virtuózní rakouský jazz-funky-bluesový varhaník, se kterým si s chutí zajamovali i Phil Guy či Louisiana Red.

 

Longital - osobité duo z Bratislavy, které dávno přerostlo freak-folkovou či „elektro-písničkářskou" škatulku a s úspěchem koncertuje po celé Evropě.

 

Domácí barvy budou hájit například Soil, Monika Načeva, Pavel Fajt s vrámci United Islands již tradičním Sletem bubeníků, Michal Prokop, Ivan Hlas či Robert Křesťan.

 

Kompletní, průběžně aktualizovaný program festivalu naleznete v brzké době na stránkách www.unitedislands.cz

Ve čtvrtek 18. června zahájí festival „klubová noc" v patnácti pražských klubech. V pátek a sobotu se převážně (ale nejen) hudební dění přesune na pět hlavních a několik "doplňkových" scén na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově, Janáčkově nábřeží, v prostorách Žofína či v Mánesu. Celkem se představí přibližně stovka interpretů z dvaceti zemí. Potud statistika.

Potřebuje Praha velký open air festival?

Ne že by si předchozí ročníky United Islands mohly stěžovat na vyloženě špatnou návštěvnost. Hned nultý ročník v roce 2004 hlásil i narvaná prostranství, stačí připomenout vystoupení Leningrad Cowboys. Přesto vždy v celkovém součtu dorazilo méně diváků, než se předpokládalo a doufalo. Nepomohlo ani pozvání "drahých" velkých hvězd jako britských Placebo v roce 2006.

Důvodů "menší než možné" návštěvnosti je několik. Praha má celoročně bohatou nabídku koncertů, zdá se, že je kulturou doslova přecpaná. Zatouží-li pražské publikum po hudebním festivalu pod širým nebem, volí raději cestu na venkov a spojí cestu za muzikou s výletem do přírody. Přitom Colours Of Ostrava dokazují, že i „městský" open air festival může fungovat výborně. Zároveň však existuje hned několik důvodů, proč Praha festival jako United Islands potřebuje. Díky sponzoringu a tím i dramaturgii nesvázané nutností přilákat draze platící publikum mohou pořadatelé pozvat i hudebníky, jejichž výlet do Česka by se jinak těžko zaplatil. Festival zatraktivní město pro návštěvníky ze zahraničí i jiných měst Česka. Navíc možná vytáhne od televize kulturychtivé Pražany, kteří mají hluboko do kapsy. Pohled na rodinky s kočárkem a děti poskakující na "etnické rytmy" nebo důchodce podupávající si třeba na jazzové scéně musí být pro pořadatele zadostiučiněním.

Nejen z nouze ctnost

V minulosti překonal festival několik finančních průšvihů, vzniklých právě v důsledku o trochu menší než očekávané návštěvnosti. Zdařilé ročníky zaměřené spíše na méně honorářově náročné, ale originální hudebníky (jako United Islands 2005 se skvělými vystoupeními Mojmira Novakoviće či Caruse Thompsona) ukázaly splavný kanál, jak beze ztrát uspořádat relativně levný festival, dimenzovaný pro přesně takové publikum, které ho každoročně navštěvuje. Dramaturgie United Islands skutečně naplňuje svůj slogan "Hudební objevy v souostroví Praha".

U akcí zdarma bohužel často vzniká dojem, že skutečně za mnoho nestojí. V případě drtivé většiny interpretů pozvaných na United Islands tragicky mylný dojem. Okénko s několika programovými tipy snad dokazuje, že dramaturgové Spojených ostrovů odvedli dobrou práci.

Foto: archiv Longital/Ivana Lipovská, www.myspace.com/orkaonline, www.myspace.com/almasalapaloma

Autor: ČTK , AP

Další čtení

ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025
Ukázka z expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku

Ostuda skončila. Loni místo prasečáku v Letech vyrostl romský památník

Kultura
22. 4. 2025
Novoroční koncert České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou (na snímku), 1. ledna 2024, Rudolfinum, Praha.

Hrůša s Českou filharmonií nabídne světovou premiéru skladby Pavla Zemka Nováka

Kultura
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ