V Praze zazní Terezínské hvězdy - skladatelé z ghetta

Kultura
6. 4. 2013 09:09
Mezinárodní hudební projekt Terezínské hvězdy představí díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu.
Mezinárodní hudební projekt Terezínské hvězdy představí díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu.

Mezinárodní hudební projekt Terezínské hvězdy, který představí díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu, zazní poprvé v Praze. Po londýnském a newyorském uvedení ho 12. a 13. dubna do Koncertního sálu Pražské konzervatoře přiveze jeden z nejlepších britských komorních souborů Nash Ensemble. Jako sólista vystoupí rakouský barytonista Wolfgang Holzmair. Kromě hudby nabídnou Terezínské hvězdy i dvě filmové projekce.

"Návštěvníci se mohou prostřednictvím série koncertů, projekcí dokumentárních filmů, výstavy a rozhovorů s pamětníky dozvědět mnoho konkrétních detailů ze života lidí, jejichž životní dráha a současně umělecká kariéra byla násilně a krutě ukončena," řekl Jan Mach z agentury Cema Music.

Britský režisér Simon Broughton osobně představí svůj oceňovaný dokumentární film Hudba Terezínského ghetta z roku 1993. Obsahuje unikátní rozhovory s pamětníky i hudební vystoupení natočená přímo v Terezíně.

Terezínské hvězdy.Druhým snímkem bude Má šťastná hvězda, který natočila dokumentaristka Helena Třeštíková podle knihy Zdenky Fantlové. Dokument je založen na poutavém vyprávění jejího pohnutého životního příběhu. Herečka a spisovatelka, narozená v roce 1922, v knize líčí své dětství v Rokycanech i čas strávený v Terezíně, Osvětimi a Bergen-Belsenu. Po skončení projekce budou moct diváci diskutovat s herečkou Fantlovou, cembalistkou Zuzanou Růžičkovou i režisérem Simonem Broughtonem.

Iniciátorem celého projektu je renomovaný komorní soubor Nash Ensemble, který je v současné době rezidentem londýnské koncertní síni Wigmore Hall. V novém sále Pražské konzervatoře uvede skladby například od Hanse Krásy, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna, Karla Švenka, Pavla Haase i Erwina Schulhoffa. "Soubor v minulých letech představil koncertní program s mimořádným ohlasem v Londýně a v New Yorku," uvedl Mach.

Součástí akce bude také výstava nejlepších oceněných prací Mezinárodní soutěže o nejlepší plakát ke Dni památky obětí holocaustu 2012. Jde o společný projekt izraelského památníku Yad Vashem, francouzského památníku Mémorial de la Shoah a domácí obecně prospěšné společnosti Evropský institut odkazu šoa (ESLI).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ