Premiéra baletního díla Ludwiga van Bethovena pod názvem Prométheovi lidé aneb Moc hudby a tance v podání orchestru Musica Florea a tanečníků z Hartig Ensemble zahájila v sobotu ve valtickém zámeckém divadle 28. ročník Mezinárodní letní školy staré hudby. Festival ve Valticích potrvá do 10. července, sdělila za pořadatele Klotylda Marková. Podle ní se ve 30 třídách o stejném počtu lektorů očekává kolem 350 účastníků.
Diváci mohli v baletu vidět scény, kdy Prometheus tvoří prvního muže a ženu a společně s múzami je učí citům. "Učí je, co obnáší život, co je to láska, radost, ale také smutek a smrt," přiblížila mluvčí orchestru Musica Florea Lucie Kocourková.
Beethoven je známý především svými symfoniemi, klavírními koncerty a sonátami. Z divadelní tvorby se zachovala jediná opera Fidelio a jediný balet Prométheovi lidé. "Orchestr Musica Florea a tanečníci z Hartig Ensemble vytvořili podobu baletu tak, aby se co nejvíce přiblížil době svého vzniku," uvedla Kocourková.
Hudebního nastudování se ujal dirigent a umělecký vedoucí orchestru Musica Florea Marek Štryncl, choreografie a režie Helena Kazárová, profesorka Akademie múzických umění v Praze, která vedle stálých členů souboru Harig Ensemble přizvala ke spolupráci několik sólistů.
Kromě baletu se lidé mohou na festivalu těšit na hudebníky z celého světa, kteří rozezní Valtice v rytmech baroka, renesance a středověku. "Přijedou lektoři nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa, Nizozemska nebo Korsiky," vyjmenovala Marková. Na programu je kromě lektorských koncertů i nedělní opera Sestry z Prahy v podání souboru Capella Regia. Vrcholem týdne bude ve čtvrtek Valtická barokní noc a závěr obstará představení s názvem Král Artuš. Vstupné je 150 korun.
Mezinárodní letní škola staré hudby má ve Valticích zázemí od roku 1989. Navazuje na podobnou akci, která se předtím konala v Kroměříži.