Varhaník z katedrály Notre-Dame v Paříži Olivier Latry zahájí ve čtvrtek 4. srpna v bazilice sv. Jakuba v Praze mezinárodní varhanní festival. Posluchačům nabídne mimo jiné Tokátu a fugu d moll od Johanna Sebastiana Bacha, pokládanou za nejslavnější varhanní skladbu všech dob. Do 22. září na festivalu Svatojakubské audite organum zahraje osm uznávaných hudebníků z Itálie, Belgie, Polska a Lotyška. Koncerty v bazilice sv. Jakuba v Praze začínají vždy v 19 hodin.
Pro úvodní večer pražského festivalu si Latry dále vybral skladby francouzských autorů Charlese-Marie Widora, Jeana Langlaise, Gastona Litaizeho a Marcela Duprého. Zazní také lyrické Preludium fuga a variace od belgicko-francouzského skladatele a varhaníka Césara Francka. Na závěr uvede improvizaci na dílo osobnosti české varhanní hudby první poloviny 20. století Bedřicha Antonína Wiedermanna, jemuž je letošní ročník festivalu věnován.
Wiedermannovy skladby na festivalu uvedou i Petr Čech, varhaník z pražského chrámu Matky Boží před Týnem, Els Biesemans z Belgie a Irena Chřibková. Ta ve spolupráci s barytonistou Petrem Matuzskem a violincellistkou Danou Sommerovou v koncertní premiéře zahraje Wiedermannovu kompozici Tvá manželka bude jako plodná réva, původně dedikovanou k svatbě skladatelova synovce.
Hosté 16. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu zahrají na proslulý nástroj, který se nedávno dočkal rekonstrukce za milion korun. Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavovány. Nástroj kombinuje barokní charakter s některými prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice.