Osmdesátá léta minulého století lze bez nadsázky označit za hvězdná léta české (a slovenské) folkové hudby. Ty časy mapuje a přibližuje nová výstava pražského Popmusea.
Výstava s názvem Někdo přestal hrát/ Tak já alespoň na chvíli začnu navazuje na podobný kus o kořenech českého folku, který byl v Popmuseu k vidění před pěti lety. Tam, kde tehdejší výstava Omamné květiny skončila, ta dnešní začíná.
"Na konci sedmdesátých let došlo v historii českého folku k předělu," říkají autoři výstavy. "Folkoví průkopníci soustředění kolem sdružení Šafrán byli částečně donuceni emigrovat, částečně se potýkali se zákazy a omezováním činnosti. Nechali tu po sobě ale takovou stopu, že prakticky ihned v českém folku 'vstali noví bojovníci '. Někdo přestal hrát, někdo začal - a během první poloviny 80. let se z folku stal v tehdejším Československu bez debaty fenomén."
Výstava zavede návštěvníka do Ostravy-Poruby na Folkový kolotoč, festival zásadního významu, na kterém vystartoval Jaromír Nohavica i další důležití písničkáři 80. let. Připomene význam "moravské folkové vlny" z počátku dekády. Navštíví další důležité folkové přehlídky a koncertní pódia té doby. Ukazuje, jak folk postupně ovládl největší žánrovou - ale vlastně i největší hudební - přehlídku v Československu těch let, festival Porta.
Právě čtvrt století od Dvorany Porty 1989,. které uplyne letos na začátku července, bylo autorům výstavy inspirací a nejvýraznějším impulsem. "Historie festivalu jako by ten večer na Lochotíně vyvrcholila: jak co se týče návštěvnosti, tak schopnosti odrážet ducha a nálady doby." Symbolické finále příběhu českého folku 80. let vidí však autoři výstavy ještě o kus dál po proudu času. "Osmnáctého prosince 1989 proběhl v Praze koncert Folkové Vánoce: hrdinové folkového boomu 80. let se sešli s těmi, kteří na konci předchozí dekády přestali hrát. Nahrávka z koncertu navíc vyšla týden po jeho konání. Něco končilo, něco začínalo, nová doba stála ve dveřích a folkový polosvět už neměl být nikdy stejný jako předtím."
Vernisáž výstavy je 28. května od půl sedmé večer v sídle Popmusea v KC Kaštan. Její součástí je křest knihy historika Přemysla Houdy Intelektuální protest nebo masová zábava? Folk jako společenský fenomén v době tzv. normalizace, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Academia.
Název výstavy si autoři vypůjčili a mírně přizpůsobili z textu písně Vladimíra Merty, jedné z klíčových postav příběhu.