Evropský výstavní projekt Muzea umění Olomouc s názvem Rozlomená doba zahájí v září světoznámý dirigent Krzysztof Penderecki. Jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století vystoupí s krakovskou filharmonií v kostele Panny Marie Sněžné. Výstava Rozlomená doba je největším projektem svého druhu v České republice k 100. výročí založení republiky. Představí spolupráci umělců a uměleckých skupin, kteří v bývalém Rakousku-Uhersku a nově vzniklé Evropě působili, informovali zástupci muzea.
"V Muzeu umění Olomouc se výstava koná od 20. září do 27. ledna 2019 a poté bude postupně až do roku 2020 putovat k partnerům projektu, kterými jsou Mezinárodní centrum kultury v Krakově, Galéria mesta Bratislavy a Janus Pannonius Múzeum Pécs. Výstavní projekt se koná pod záštitou ministrů kultury visegrádské čtyřky, na jeho zahájení přijede předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani," uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.
Výstavu zahájí koncert dirigenta a polského skladatele Pendereckého, pro něhož bude vystoupení zároveň oslavou jeho letošních pětaosmdesátin. Tento koncert zároveň zahájí Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci, doplnili zástupci muzea.
Cílem výstavního projektu je ukázat výtvarnou kulturu z let 1908 až 1928 ve střední Evropě. Výstava představí stovku umělců z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Maďarska, budou přítomny i projevy avantgardy z Rumunska či Slovinska. Kurátor z každé zúčastněné galerie doporučil za svou zemi dvě stovky děl k vystavení. V expozici jich bude zhruba 250, které vybral tým hlavního kurátora. Kromě obrazů a soch budou vystaveny fotografie, kresby, grafiky a obálky knih a časopisů. Divák bude mít možnost podle tvůrců projektu vidět na výstavě díla od nástupu expresionismu přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu 20. let.
Výstava má podtitul Mezi úzkostí a slastí 1908 až 1928. Po představení v Olomouci se v březnu následujícího roku přesune do Krakova, následně do Bratislavy a na podzim do maďarské Pécse.