Nového alba skupiny Wohnout Karton veverek, které si v březnu mohli fanoušci koupit v digitální podobě za cenu, jakou si určili sami, se prodalo zhruba 45 400 kusů. Zájemci si navíc stáhli téměř 10 tisíc jednotlivých písní. Platil každý čtrnáctý.
Za album nebo jednotlivou skladbu bylo ochotno zaplatit 3932 lidí, částka získaná za album přes internet činí 257 tisíc korun. "Považujeme to za úspěch. Chtěli jsme být průkopníky v druhu prodeje, který za pár let patrně bude běžnou záležitostí," řekl zpěvák a kytarista skupiny Wohnout Jan Homola. Dodal, že je jen otázkou času, kdy lidem přestane být divné platit za něco, co nemohou fyzicky držet v ruce.
Každý platící fanoušek v průměru přispěl částkou 65 korun. Za album byl však ochoten zaplatit jen každý 14. zájemce.
Další kapela se přidá do konce roku
Zástupci společnosti T-Mobile, která na celém projektu spolupracovala, považují experimentální prodej nahrávky za úspěch. "Je vidět, že část hudebních příznivců je ochotna za nahrávku zaplatit, pokud její cena nebude přemrštěná," prohlásil ředitel portálových služeb T-Mobile Michal Němec.
Wohnout jsou první tuzemskou kapelou, která vydala album tímto způsobem. Jako první nechali své album za cenu určenou fanoušky stáhnout v roce 2007 britští Radiohead. Jedním z hlavních důvodů alternativního prodeje nahrávek je podle muzikantů příliš vysoká cena CD, která vede k jejich nelegálnímu vypalování. Podle odborníků připadá v České republice na jedno prodané album deset až 15 nelegálních kopií.
T-Mobile prý nyní zvažuje podobnou spolupráci i s dalšími hudebníky. Digitálně prodávané album zatím nejmenované rockové skupiny by se mělo objevit do konce roku.
Foto: Tomáš Nosil