Záhadný význam American Pie? Rozhodně nesmrtelnost pro McLeana

Kultura
1. 10. 2015 09:08
Americký písničkář Don McLean zachycený na fotografiích.
Americký písničkář Don McLean zachycený na fotografiích.

Americký písničkář Don McLean, který 2. října oslaví sedmdesátiny, sice natočil dvě desítky desek, k nesmrtelnosti mu ale stačila jedna píseň. Jeho hit American Pie je pomníkem americké hudbě i kultuře padesátých a šedesátých let a dodnes je jednou z nejhranějších skladeb a samotného McLeana katapultoval do hvězdných výšin. Stín této balady už ale nikdy nedokázal překročit.

American Pie je dodnes kulturním fenoménem a dlouhá léta se vedly rozsáhlé debaty o jejím významu. "Lidé se mě ptají, co znamená americký koláč. Já jim říkám, že to znamená, že už nebudu nikdy muset pracovat, pokud nebudu chtít," řekl kdysi McLean s nadsázkou. Skladba pochází z McLeanova druhého studiového alba American Pie a a pojednává o dni známém jako "Den, kdy zemřela hudba" (The Day the Music Died), kdy v roce 1959 zemřeli při leteckém neštěstí Buddy Holly, Ritchie Valens a The Big Bopper. Singl se udržel čtyři týdny na prvním místě v americké hitparádě a McLeanovy písně zaujaly slavné interprety. American Pie zpracovala jako asi nejslavnější coververzi Madonna v roce 2000. V češtině se písně ujal s textem Michaela Žantovského pod názvem Píseň pro prázdný sál Pavel Bobek.

Letos v dubnu byl původní rukopis textu slavné písně vydražen za 1,2 milionu dolarů, což je v přepočtu více než 30 milionů korun. Šestnáct stránek s návrhem textu a poznámkami prodala newyorská aukční síň Christie's.

McLean se narodil 2. října 1945 v New Rochelle ve státu New York. Šedesátá léta prožil ve folkových klubech: "Chtěl jsem si vydělat na živobytí a nemuset pro nikoho pracovat. Raději bych žil v jeskyni, než pro někoho pracoval." Cítil to tak silně, že odmítl několik pozvání do různých kapel a raději vystupoval sám. Jeho celoživotním vzorem a přítelem byl folkový bard Pete Seeger.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , YouTube

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ